"Dividendy sú vyššie ako štátny rozpočet Nemecka za minulý rok," uviedol Jorg de Vries-Hippen, ktorý v Allianz GI zodpovedá za investície do európskych akcií. Podľa neho ide o významný signál sily európskej ekonomiky. Európske firmy by tento rok na dividendách mali vyplatiť o 3,6 percenta viac ako vlani, respektíve o 12 miliárd eur.

Dividendy vypláca 95 percent firiem zahrnutých do paneurópskeho indexu STOXX 60. Z firiem zaradených do širšieho amerického indexu Standard & Poor 's 500 je to 84 percent.

Na konci minulého roka predstavoval dividendový výnos firiem tvoriacich prestížny index MSCI Europe okolo 3,7 percenta. To je výrazne viac ako v Spojených štátoch (1,9 percenta), v Číne (dve percentá) a dokonca ako v Japonsku (2,3 percenta). Najštedrejšie boli k akcionárom britské spoločnosti - dividendový výnos tam predstavoval 4,6 percenta.

Nasledovali ich firmy španielske a talianske (zhodne 4,5 percenta) a francúzske a nemecké (zhodne tri percentá). Dividendový výnos je podiel sumy zodpovedajúce dividende k cene akcie. Od roku 1974 prispeli dividendy k celkovému výkonu trhu v priemere 38 percentami. V Severnej Amerike a v Ázii je to podľa výpočtu Allianz GI zhruba 30 percent. Rozdiel vo výnosoch akcií a dlhopisov hovoria aj v prospech Európy, píše Les Echos.

Výnos dividend, ktoré vyplácajú podniky, je v priemere o tri percentuálne body vyšší, než koľko spoločnosti vyplácajú na dlhopisoch (0,6 percenta) a o štyri percentuálne body vyšší ako výnos dlhopisu nemeckej vlády so splatnosťou desať rokov (mínus 0,3 percenta). V Spojených štátoch je dividendový výnos, teraz okolo dvoch percent, vyšší než výnos desaťročných štátnych dlhopisov, ale nižšia ako výnos podnikových dlhopisov.