Zaujímavá situácia sa odohráva v segmente streamovacích služieb. Doterajší neohrozený líder Netflix klesá, HBO Max mení stratégiu uvádzania kinofilmov a Peacock stagnuje. Všetkých príjemne prekvapila platforma Disney+, ktorá aj vďaka expanzii na nové trhy získala viac ako 14 miliónov nových predplatiteľov, čo je približne trikrát viac ako predpovedali burzoví analytici.

Netflix prvýkrát na druhom mieste

Zaujímavosťou je, že platforma na domácom trhu už takmer vôbec nerastie. Za posledný kvartál v USA pribudlo len stotisíc predplatiteľov. Platforma ale rastie v Európe, Latinskej Amerike či Austrálii, kde dokopy vzrástol počet jej predplatiteľov o šesť miliónov a v Indii o ďalších 8,3 milióna. Tam však služba vystupuje pod značkou Hotstar. Celkovo tak má už viac ako 152 miliónov predplatiteľov.

Ďalšie služby, ktoré patria pod Disney, dosiahli taktiež dobré čísla. Hulu má 46,2 milióna predplatiteľov a ESPN+ 22,8 milióna. Spoločne majú všetky tri platformy viac ako 221 miliónov predplatiteľov, čo je viac ako počet predplatiteľov Netflixu, ktorých je približne 220,7 milióna. Po prvý raz sa tak stalo, že Netflix v počte predplatiteľov predbehla konkurenčná platforma.

Čísla síce vyzerajú veľmi pekne, no voči Netflixu nie sú príliš férové. Ak má jedna osoba predplatené všetky tri služby od Disney, započítava sa to logicky trikrát. Ďalšia globálna platforma HBO Max má po spojení s Discovery len 90,4 milióna predplatiteľov. Odhaduje sa, že medzi 150 až 200 miliónmi predplatiteľov sa môže pohybovať aj služba Amazon Prime, no tá výsledky zverejnila naposledy pred rokom.

New York Time však informuje, že spoločnosti sa pravdepodobne nepodarí naplniť cieľ, ktorý si stanovila do roku 2024. Do dvoch rokov plánovala zvýšiť počet predplatiteľov na 260 miliónov. Škrt cez rozpočet jej spravila strata práv na kriket v Indii. V krajine je tento šport číslom jeden, a tak spoločnosť automaticky prišla o milióny potenciálnych predplatiteľov. Vyhliadky do roku 2024 sa preto upravili na približne 245 miliónov predplatiteľov.

Zvyšovanie cien a viac reklamy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa