Mnoho podnikateľov na Slovensku si ešte stále eviduje a zakladá všetky faktúry či iné účtovné dokumenty v papierovej forme, elektronickú evidenciu berú len ako doplnkovú možnosť. Papieru však možno dať zbohom. Už od januára 2022 totiž novela zákona o účtovníctve umožnila spracovávať doklady modernejším spôsobom, teda elektronizáciou.

Daniari najnovšie už mesiace pracujú na tom, aby spustili informačný systém elektronickej fakturácie eFaktúra. Ak sa po parlamentných voľbách nájde politická vôľa, pravdepodobne sa tento projekt spustí už od roku 2025 alebo 2026. Podnikatelia by mali mať po novom povinnosť vyhotovovať faktúru z každej obchodnej transakcie, pri ktorej nemusia evidovať tržbu cez eKasu a elektronicky ju zasielať daniarom. To, v akej forme sa však napokon tento projekt zavedie, je veľkým otáznikom.  

Zavedenie eFaktúr spomínal už koncom roka 2021 vtedajší minister financií Igor Matovič v rámci nikdy nespustenej daňovo-odvodovej reformy, čo sa v tom čase stretlo s ráznou kritikou podnikateľských zväzov. Od septembra 2022 mal byť projekt spustený pre rezort financií a jeho dátové centrum, od januára 2023 aj pre všetky organizácie v pôsobnosti rezortu.

Firmám od začiatku jeho ohlásenia v praxi chýbali kvalitné odborné diskusie, vyhodnotenie vplyvu na prax a logické argumenty. „Takejto zásadnej zmene, ktorá sa plošne dotkne všetkých podnikateľských subjektov, by malo predchádzať vyhodnotenie efektivity v minulosti prijatých opatrení, ich nákladov a prínosov a tiež analýza toho, do akej miery štát využíva existujúce dáta a či potrebuje ďalšie,“ uviedol vtedy pre TREND Ján Solík, prezident Združenia podnikateľov Slovenska.

Zatiaľ možnosť, nie povinnosť

Elektronizácia účtovníctva je pre firmy stále len možnosťou, nie povinnosťou. Niektoré sa s tým vysporiadavajú po svojom, napríklad doklady uchovávajú kombinovane, teda elektronicky aj papierovo. Praktickejšie však pre ne bude, ak pre lepšiu orientáciu v účtovníctve ako celku podobu účtovných záznamov zjednotia, hovorí pre TREND Mária Sameková, daňová poradkyňa a predsedníčka dozornej rady Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa