Ľudia trpia strachom a úzkosťou z rôznych vecí. Môžu to byť zvuky v lese, cesta tmavými uličkami mesta alebo ich nikto nedostane na vrch tatranských Rysov, z ktorých sú síce parádne výhľady, ale ten pohľad dole – no koniec. Fóbie, strachy, úzkosti dnes dokážu liečiť nielen klasické terapie, ale aj virtuálna realita.

Virtuálna realita - nová terapia
Zdroj: IPčko
Virtuálna realita - nová terapia

Technológia vo svete

Virtuálnu realitu v súčasnosti úspešne využívajú napríklad v USA. Brennan Spiegel, riaditeľ a doktor Health Services Research Cedars Sinai, so svojím tímom skúma, ako môžu digitálne technológie zlepšiť zdravotné výsledky pacientov a v konečnom dôsledku aj ušetriť financie. Posledných päť rokov testujú virtuálnu realitu v nemocničnom prostredí. Úspešne ju využívajú na pomoc pacientom v boji proti bolesti a testovali jej využitie aj počas pôrodov.

„V súčasnosti existuje viac ako päťtisíc publikovaných štúdií podporujúcich rôzne aplikácie virtuálnej reality. Americká agentúra pre správu potravín a liečiv uznala virtuálnu realitu. Už teda nejde o to, či je jej používanie vedecky platné, ale či sme odhodlaní využívať ju v zdravotníctve,“ vysvetľuje B. Spiegel.

Virtuálnu realitu využíva napríklad aj hospic v západnom Londýne. Pacientom pomáha zvládať úzkosť a bolesť. Pomáha im aj s relaxáciou a správnym dýchaním.

Slovenská inšpirácia

Bratislavská internetová poradňa pre mladých IPčko vytvorila v marci tohto roku psychologické laboratórium virtuálnej reality, v rámci ktorého pripravuje rôzne odborné články, podcasty a, samozrejme, technológiu testuje na klientoch.

„Skúšali sme rôzne psychologické softvéry a teraz pracujeme s klientmi a spolu s nimi terapiu prakticky overujeme. Naším cieľom je ponúknuť terapiu odborníkom, psychológom a rozšíriť možnosti terapeutických nástrojov na Slovensku,“ objasňuje riaditeľ IPčka Marek Madro.

Terapeut sleduje reakcie klienta
Zdroj: IPčko
Terapeut sleduje reakcie klienta

Ďalší výskumný tím sa formuje aj na východe Slovenska.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa