Retailová značka a spoločnosť Dedoles, ktorá predáva textilný tovar so zábavným dizajnom, avizuje komplikácie v biznise. Podľa informácií, ktoré spoločnosť poskytla magazínu Index, má problémy s platením faktúr a je údajne nútená prepustiť aj časť zamestnancov. Napriek tomu rokuje s potenciálnymi investormi.

Vlani sa firme totiž nevyplatili viaceré investície a nákupy tovaru, pri ktorých počítala s rýchlejším rastom trhu a dopytu. Spoločnosť sa pritom odvoláva na pandémiu a nepredvídateľné vplyvy v ostatných mesiacoch.

Stomiliónová méta

Bola to ale pandémia a razantne zvýšený online predaj, ktoré umožnili v roku 2020 Dedolesu výraznejšie expandovať. Spoločnosť v predminulom roku zvýšila zisk až o 496 percent na 3,4 milióna eur a tržby jej vtedy narástli o takmer dva a pol násobok na zhruba 50 miliónov.

Firma aj podľa predchádzajúcich vyjadrení pre TREND očakávala pokračujúci rekordný rast aj v ďalšom období, keď avizovala tržby na úrovni takmer 90 až sto miliónov eur. Nakoniec aktuálny vývoj zrejme nedokáže preniesť do lepších výsledkov a musí ho škálovať podľa veľkosti súčasného trhu.

Z firmy sa totiž prirýchlo stala spoločnosť s viac ako 500 zamestnancami a začala otvárať vlastné kamenné predajne. Podľa magazínu Index akvírovala dokonca menšiu britskú spoločnosť, pričom počet zamestnancov sa mohol takmer zdvojnásobiť, avizoval dávnejšie majiteľ Dedolesu Jaroslav Chrapko.

Najnovšie ale pre magazín Index uviedol, že tento rok firme nepraje nepriaznivá logistická situácia v Číne, ktorá spôsobila neskorý príchod letnej kolekcie. Zároveň sa zdražujú v podstate všetky materiály na celom svete, čo firme uberá z marže. Aktuálne problémy Dedoles musí podľa Indexu riešiť aj redukciami.

Zároveň minulé investície do infraštruktúry, skladového vybavenia a technológií, IT systémov či budovania značky nateraz nepadajú na úrodnú pôdu. Mnohé závisí aj od budúceho dopytu zákazníkov a od toho, nakoľko a či sa Dedolesu podarí vrátiť k minulým úrovniam.

Vývoj sa nedá odhadnúť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa