Spoločnosť Oracle vytlačila konkurenčný Microsoft z boja o americké aktivity hudobno-video aplikácie TikTok. Dohoda medzi majiteľom TikToku – čínskou spoločnosťou ByteDance – a Oraclom je viac pravdepodobná ako podniková reštrukturalizácia či priamy predaj, ktorý navrhovala firma Microsoft, informovala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené so závermi rokovania medzi týmito spoločnosťami. „Podmienky, o ktorých sa diskutuje so spoločnosťou Oracle, sa stále kreujú,“ uviedol jeden z nich.

Oracle by sa mal podieľať na americkom obchode tejto spoločnosti a zároveň pôsobiť ako technologický partner TikToku, t. j. uchovávať údaje videoprogramov na svojich cloudových serveroch. Prvé ponuky od oboch strán dosiahli úroveň zhruba 25 miliárd dolárov, ale to bolo predtým, ako sa začalo hovoriť o vývoze technológií, uviedli dobre informované zdroje.

Akcie spoločnosti Oracle sú od pondelka rána (14. 9.) o 17 percent cennejšie, minulý týždeň trhy v New Yorku uzatvárali s hodnotou 57 dolárov.

Vynútený predaj

Predaj spoločnosti TikTok bol vynútený potom, čo americký prezident Donald Trump v polovici augusta vydal nariadenie, podľa ktorého sa ByteDance musí do 90 dní zbaviť operácií na zdieľanie krátkych videí tejto sociálnej siete v USA. Do troch mesiacov má vymazať aj údaje všetkých používateľov v USA, takisto potom nebude môcť vlastniť v Spojených štátoch žiadny majetok, ktorý používa na prevádzku TikToku.

D. Trump svoje rozhodnutie odôvodnil obavou z ohrozenia národnej bezpečnosti. „Existujú spoľahlivé dôkazy, ktoré ma vedú k presvedčeniu, že ByteDance by mohla podniknúť kroky, ktoré ohrozia národnú bezpečnosť Spojených štátov,“ argumentoval D. Trump vo svojom poslednom nariadení ohľadom TikToku. Podľa neho môže tak čínska strana získavať informácie o amerických občanoch. Čína reagovala na konci augusta obmedzením vývozu technológií umelej inteligencie.

Trumpov podporovateľ

Podľa osoby oboznámenej s rokovaniami nie je jasné, či by dohoda s Oracle bola odobrená aj Trumpovou administratívou. Spoluzakladateľ spoločnosti Oracle Larry Ellison je však jedným z mála ľudí v Silicon Valley, ktorí otvorene podporujú D. Trumpa. 

ByteDance aj Oracle doterajší priebeh rokovaní odmietajú komentovať.