Život človeka je plný stresujúcich faktorov. Najprv to bol zvýšený tlak na výkon, do toho prišla pandémia a teraz hrozba celosvetového konfliktu. Aj preto sa dnes často skloňuje slovo reziliencia, teda odolnosť. TREND sa o zvládaní náročných situácií rozprával s biznisovou koučkou Petrou Pukalovičovou.

Čo presne znamená reziliencia?

Odolnosť je schopnosť zotaviť sa z neúspechov, prispôsobiť sa zmenám a pokračovať napriek nešťastiu a ťažkým situáciám. Odolnosť dáva ľuďom psychickú silu vyrovnať sa so stresom a s ťažkosťami, využiť schopnosti a silné stránky na to, aby sa vyrovnali a zotavili z problémov a výziev. Psychicky odolní ľudia dokážu zvládať ťažkosti spôsobmi, ktoré podporujú silu a rast.

V akej miere je schopnosť reziliencie vrodená a v akej miere sa dá naučiť?

Psychickú odolnosť si budujeme počas nášho života. Nie je to vrodená vlastnosť, ale získavame ju na základe životných udalostí, našich skúseností. Odolnosť zahŕňa schopnosť vytvárať realistické plány a realizovať ich, dôveru vo vlastné schopnosti, zručnosti v komunikácii a riešení problémov a kontrolu nad svojimi pocitmi a impulzmi. To všetko sa môže naučiť a rozvíjať každý z nás.

Paed.Dr. Jana Viteková - psychologička
Neprehliadnite

Vyhorela som a išla som na sabatikal. Niektorí kolegovia tomu nerozumeli, hovorí psychologička

Až 80 percent stresu býva spájaných s prácou či neschopnosťou zladiť prácu so súkromím. S ktorými stresujúcimi situáciami sa v prípade zamestnancov najčastejšie stretávate?

Pred pandémiou som sa stretávala najmä s tlakom na výkon a efektivitu, ktorý z roka na rok rastie. Snaha dosahovať stanovené ciele a s ňou súvisiaca frustrácia boli vo firmách témou číslo jedna. Do popredia sa tlačili témy ako syndróm vyhorenia, work-life balance, akceptácia zmeny či strach zo straty zamestnania.

Okrem nich to však boli aj také témy ako šikanovanie, bossing, mobing, ale aj téma inklúzie, rovnosť šancí a rozvojový manažment. Príchod pandémie, vojna a energetická kríza konfrontuje ľudí s existenčnými otázkami. Naša generácia je dva roky vystavená extrémnemu tlaku, ktorý priniesol aj do pracovného kontextu nové témy.

Ktoré situácie sú pre ľudí náročnejšie? Organizačné zmeny a strach zo straty práce, medziľudské konflikty alebo šéfovia, ktorí vytvárajú tlak?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa