Pri súčasnej geopolitickej situácii a divokých rozhodnutiach európskych politikov to bolo len otázkou času. Nemecký koncern Volkswagen hodil do vôd udičku, na ktorú sa snaží niečo uloviť.

Podľa amerického denníka Financial Times totiž údajne pozastavuje plány na vybudovanie poslednej zo šiestich avizovaných gigafabrík vo východnej Európe a uprednostní výstavbu podobnej baterkárne v Spojených štátoch.

Tieto informácie sa objavili tak nečakane, že vyzneli takmer ako podpásovka najmä pre susedné Česko, ktoré ihneď argumentovalo tým, že naďalej rokuje s koncernom o možnej výstavbe továrne na batérie.

Zámer však napriek prvotnej panike a rozhorčeniu miestnych politikov zrejme účel splnil. Tým bolo pritlačiť na európskych úradníkov, aby si viac vážili, čo majú doma a čo sa takpovediac stále počíta.

V konkurencii iných ťažkých váh, akými sú voči EÚ práve Spojené štáty či Čína, týmto vyhlásením Volkswagen priamo zaloboval na prahu Európskej únie a naznačil, že je najvyšší čas reagovať aj napríklad na americký zákon o znižovaní inflácie či ďalšiu podporu priemyslu a elektromobility, podobne ako to robia za veľkou mlákou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa