Nové clá zavedené prezidentom Trumpom môžu výrazne ovplyvniť pracovný trh nielen v Spojených štátoch, čo ešte viac sťaží hľadanie zamestnania a spomalí globálne ekonomiky Americkí pracovníci sa totiž už v súčasnosti stretávajú s ťažkosťami pri hľadaní zamestnania.
Aj keď nezamestnanosť v Amerike zostáva na historicky nízkej úrovni a firmy v marci vytvorili takmer 230-tisíc pracovných miest, realita na trhu práce nie je taká optimistická, ako naznačujú štatistiky. Tento trend sa však časom môže presunúť aj do Európy a na Slovensko.
Búrlivé vody politiky
Hoci pracovníci, ktorí sa ocitli bez zamestnania a federálni zamestnanci na platenom voľne nie sú zahrnutí v týchto číslach, negatívny trend začína byť príznačný. Podľa údajov z Bureau of Labor Statistics až pätina uchádzačov o prácu v Spojených štátoch aktuálne strávi viac ako šesť mesiacov hľadaním novej pozície.
Tieto údaje naznačujú, že skutočný obraz trhu práce je omnoho náročnejší, než vyplýva zo štatistík. Situácia na trhu práce je komplikovaná a nové clá uvalené na najväčších obchodných partnerov USA ju môže rýchlo zhoršiť. Clá totiž zasiahnu krajiny po celom svete a dotknú sa najmä nákladov na výrobu, objemov výroby či platových podmienok, čo môže mať ďalekosiahle následky.
Firmy budú musieť tieto vyššie náklady preniesť na spotrebiteľov, čo môže rovnako viesť k zníženiu spotrebiteľských výdavkov a poklesu predaja. Firmy pod tlakom nielen v Spojených štátoch začnú postupne prepúšťať zamestnancov. Najväčšie redukcie sa môžu prejaviť najmä v automobilovom priemysle.
Ako podľa magazínu Fortune uvádza ekonóm a dátový analytik Mischa Fisher z platformy Udemy, „rok 2025 nám ukáže, že firmy budú stále čeliť potrebám pracovať s menšími zdrojmi, čo spôsobí, že mobilita pracovníkov bude obmedzená a konkurencia na pracovnom trhu ešte zosilnie".
Tento prísny pracovný trh bude pravdepodobne ovplyvnený ďalšími negatívnymi ekonomickými faktormi, ktoré budú vyplývať z obchodných vojen a neustálych zmien v obchodnej politike.
Najhorším scenárom by mohla byť pomerne silná recesia, ktorá sa zo Spojených štátov presunie aj do Európskej únie. Tam sa prejaví najviac v krajinách a hospodárstvach, kto sú úzko viazané na exportný priemysel.

Pre Volvo začína byť Amerika prioritou. Nové plány nevyznievajú dobre pre investície v Európe
Ekonomické tlaky na firmy
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?