Česko a Slovensko sa stali po páde socializmu pomerne rýchlo spoľahlivými výrobnými destináciami v oblastiach strojárstva a automotivu. Kým Slovensko sa každou ďalšou investíciou ešte viac pripútava k automotivu, Česko sa postupne snaží aj o investície a fabriky s vyššou pridanou hodnotou a výskumom.

Tie súčasné sa čoraz viac dotýkajú aj netradičných technológií, akými sú čipy. Práve tie budú pre ďalší vývoj jednotlivých európskych ekonomík kľúčovým artiklom. O výrobu čipov majú čoraz väčší záujem najbohatšie krajiny únie na čele s Nemeckom. Do okolia Drážďan má napríklad smerovať viac ako päťmiliardová investícia čipovej firmy Infineon.

Ak chce Slovensko uvažovať o menšej závislosti na automotive, udržaní si kvalifikovanej pracovnej sily a akademicky vzdelaných ľudí, je najvyšší čas, aby začalo premýšľať viac o čipoch.

Firma za bilión

Pred pár dňami prebehla médiami informácia, že technologická spoločnosť Nvidia, ktorá sa zameriava na vývoj špecializovaných čipov aj pre platformy s umelou inteligenciou, dosiahla nové rekordy.

Hoci nie je jedinou firmou, ktorá zarába na zlatej horúčke v oblasti umelej inteligencie, jej trhová hodnota sa vďaka predaju špecializovaných čipov a infraštruktúry, ako aj rastu jej akcií, takmer dotkla hranice jedného bilióna dolárov.

Akcie firmy totiž zažili boom najmä v ostatnom polroku, keď ošiaľ okolo možností umelej inteligencie podnietila aj ohromujúca sofistikovanosť platforiem, akou je napríklad ChatGPT. Spopularizovanie technológie umelej inteligencie je obzvlášť výrazné práve vďaka podobným systémom a dodávatelia potrebných čipov sa radi zviezli na tejto vlne.

Dostatočne skoro si to povšimli aj akcioví investori. Akcie firmy Nvidia sa len od začiatku tohto roka zhodnotili už o takmer 170 percent a od svojich vlaňajších miním až o 260 percent.

Nvidia, ktorá navrhuje polovodiče a čipy pre mnohé servery využívajúce umelú inteligenciu, navyše prekonala prognózy analytikov, keď uviedla, že v aktuálnom štvrťroku očakáva tržby vo výške jedenásť miliárd dolárov, čo je až o polovicu viac, ako predpovedali analytici z Wall Streetu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa