Najväčší výrobný podnik na Slovensku vlani takmer opäť siahol na rekordné tržby, hoci pandémia na niekoľko týždňov zavrela jeho brány. Spoločnosť Volkswagen Slovakia dosiahla čistý zisk viac ako 207 miliónov eur. O jej financie sa od januára stará Frank Rösler, ktorý sa v tomto roku spolieha na vysoký dopyt, globálne trhy, ako aj na to, že kríza čipov dlho nepotrvá.

Ako hodnotíte minulý rok z pohľadu dosiahnutých výsledkov?

Napriek náročnej situácii hodnotíme minulý rok ako úspešný. Dokazuje to získanie výroby nasledujúcich generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb, ako aj pridelené investície do výšky 500 miliónov eur v strednodobom horizonte. Zároveň sme získali titul Fabrika roka 2020 v prestížnej európskej súťaži Volkswagenu.

Čo mohlo byť lepšie a naopak čo dopadlo nad vaše očakávania?

Vďaka zvyšovaniu efektivity vo všetkých oblastiach a produkčnému mixu sme sa dostali na úroveň obratu porovnateľnú s predminulým rokom. Epidémia koronavírusu poznačila počet vyrobených vozidiel, avšak po nepriaznivom prvom polroku sme sa aj vďaka prísnej disciplíne pri nákladoch a iných opatreniach vrátili do hry. Pomerne rýchle oživenie dopytu na svetových trhoch v druhom polroku nám pomohlo kompenzovať výpadky.

Ondrej Tomek
Neprehliadnite

Na predaji Cenrum.cz zarobil miliardu, štvrtinu z toho „prehral“ na burze. Ale na Tesle zarobil

Nakoľko sa už začala realizovať avizovaná investícia v bratislavskom podniku?

Nábeh nového modelu je dlhodobý proces. V súvislosti s príchodom nových generácií Passatu a Superbu nebudeme stavať nové haly, ale využijeme existujúce priestory. Prípravné a administratívne práce sú už rozbehnuté, aktuálne na novom projekte naplno pracujú najmä oddelenia plánovania v spolupráci s výrobou. Samotná inštalácia zariadení, ako aj nábor nových zamestnancov sú ešte pred nami. Je to otázka nasledujúcich dvoch rokov, keďže štart produkcie je plánovaný na rok 2023.

Aký je váš odhad výpadkov v produkcii pre nedostatok polovodičov v tomto roku?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa