Európska únia sa úpenlivo snaží transformovať jednotlivé hospodárstva a priemysel na ich ekologickú verziu, ale dokáže len veľmi ťažko konkurovať príchodu čínskych zelených investorov.

Tak by boli po novom rady vnímané ázijské giganty, ktoré do Európy presúvajú nové technológie a priemyselné segmenty, akým je napríklad produkcia batérií pre elektromobily. Použitie udržateľných a obnoviteľných zdrojov energií pri výstavbe a prevádzke berú ako samozrejmosť.

Hoci podobné investície prinesú na európsky trh produkty, ktoré z neho budú vytláčať tie lokálne, v snahe úspešne dotiahnuť prechod na ekologickejšiu dopravu a udržateľnú energetiku, sa Európa podobným čínskym investorom zo zelených lúk nevyhne.

Tí už dnes držia nohu vo dverách európskej ekonomiky Najnovšie sa o projekt vlastnej fabriky snaží aj čínsky automobilový gigant BYD.

Bez Číny to možno nepôjde

Prítomnosť čínskych investícií v európskej ekonomike je čoraz viditeľnejšia. Investície na zelenej lúke tvorili vlani 57 percent z celkových priamych zahraničných investícií Číny v Európe.

Najväčší svetový výrobca batériových článkov CATL tento rok spustil výrobu vo svojom prvom európskom závode vo východnom Nemecku a s rekordnou investíciou viac ako sedem miliárd eur pridáva aj závod v Maďarsku. Jeho batérie budú určené pre automobilky Mercedes-Benz a Volkswagen.

Čínska spoločnosť Envision AESC plánuje postaviť závody na výrobu batérií v Španielsku a Francúzsku. Skupina EVE Energy, dodávateľ batérií pre BMW, nedávno kúpila pozemok v Maďarsku a čínsky výrobca batérií SVolt Energy Technology Co. sa chystá rozšíriť svoju prítomnosť v Európe až piatimi fabrikami. Rokovania o zásobovaní výrobcov automobilov a elektromobilov batériami už prebiehajú.

„Sme svedkami veľkého posunu v tom, ako čínske spoločnosti investujú v Európe. Tamojšie firmy sa totiž stali hlavnými hráčmi v zelenej transformácii Európy,“ potvrdzuje v najnovšej štúdii prieskumnej spoločnosti Rhodium jej riaditeľka Agatha Kratz.

Podľa nej má Európa síce jedny z najprísnejších predpisov o elektrifikácii a ekologickej transformácii priemyslu, ale jej batériový priemysel zaostáva za ázijskými hráčmi.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa