Firmy, ktoré sa pre pandémiu dostali do problémov a sú pod dočasnou ochranou pred veriteľmi, čaká zmena. Doterajšiu legislatívu nastavili na obdobie od 12. mája do 1. októbra 2020 s tým, že vláda môže lehotu nariadením predĺžiť, najdlhšie však do 31. decembra tohto roka. To sa aj stalo.

Vláda tiež schválila návrh zákona o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach (takzvanú dočasnú ochranu 2), ktorý má platiť od januára budúceho roka a prináša viacero noviniek. 

Dôležitý je plán životaschopnosti

Prijímanie podobnej legislatívy je počas pandémie logický krok, ku ktorému pristúpili prakticky všetky členské štáty Európskej únie priamo v rámci insolvenčných zákonov. Dôležité však je, aby bola správne nastavená pre potreby praxe, čo sa nie vždy podarí dosiahnuť. Do slovenskej legislatívy sa od Nového roka dostáva novinka.

„O dočasnú ochranu budú môcť po novom požiadať už len podnikatelia, u ktorých existuje predpoklad životaschopnosti ich podniku a s dočasnou ochranou súhlasia aj rozhodujúci veritelia podnikateľa,“ potvrdzuje pre TREND Peter Bubla, poradca ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej pre komunikáciu.

Ideálne podľa neho bude, aby mali firmy pripravený plán životaschopnosti. „Tento nástroj pre nich neznamená možnosť robiť obštrukcie voči veriteľom. Kľúčová je skutočná životaschopnosť, ktorá musí byť založená na analýze ekonomickej reality toho-ktorého podniku,“ spresňuje.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa