Štát by chcel pri rekreačných poukazoch, ktoré v praxi fungujú od januára 2019, preplácať zamestnávateľom 275 eur na zamestnanca. Po novom bude stačiť, aby takýto zamestnanec nebol v skúšobnej dobe. Takto nejako predbežne vyzerá nápad rezortu dopravy, ktorý chce v skrátenom legislatívnom konaní riešiť podporu cestovného ruchu.

Príspevok na rekreáciu musí v súčasnosti svojim zamestnancom poskytovať firma, ktorá ich zamestnáva viac ako 49. Prepláca im pobyty maximálne do 55 percent preukázaných výdavkov za daný rok, ale najviac 275 eur. 

Ak mal zamestnanec dohodnutý pracovný pomer na polovičný úväzok, zamestnávateľ mu prispieva na rekreáciu maximálne 137,50 eurami ročne. Celková suma príspevku môže byť v maximálnej hodnote 500 eur, pričom podmienkou je vyplácať ho zamestnancom v trvalom pracovnom pomere. To jediné by malo zrejme zostať zachované aj po avizovaných novinkách, ktoré vláda pripravuje.

Vláda Dankov výmysel ponechá

Rekreačné poukazy sa stali na Slovensku realitou od januára 2019, kedy ich presadili v parlamente poslanci za SNS na čele s Andrejom Dankom. Vtedajšia opozícia aj podnikateľské zväzy tento inštitút kritizovali s tým, že to bude mať negatívne vplyvy na podnikateľské prostredie. Štátnu podporu cestovného ruchu mali totiž zamestnávatelia zaplatiť, takpovediac, z vlastného vrecka.

Igor Matovič, líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vtedy avizoval, že štát chce vybabrať s firmami a prinútiť dať ľuďom navyše takýmto spôsobom, pričom malo ísť podľa neho o jasný populizmus. Richard Sulík, predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) bol za ich dobrovoľné poskytovanie, teda poukazy mali by byť dobrovoľným benefitom pre zamestnancom. 

Dnes, s odstupom pár mesiacov a v čase koronakrízy, ich, zdá sa, nová vláda pod vedením I. Matoviča predsa len rušiť nebude, ale naopak, využije ich a niečo pridá „zo štátneho“. S návrhom prichádza rezort dopravy a výstavby, na čele s ministrom Andrejom Doležalom (nominant hnutia Sme rodina). 

Jednoduchšie pre zamestnancov

Rekreačný príspevok na tuzemský pobyt získava podľa súčasnej legislatívy ten zamestnanec, ktorý pracuje v nepretržitom pracovnom pomere minimálne 24 mesiacov. Nárok naň majú aj zamestnanci, ktorí sú na materskej či rodičovskej dovolenke.

Vláda však chce dané podmienky aktuálne nastaviť trochu inak.  „Po novom by platilo, kto nie je v skúšobnej dobe, bude mať nárok na refundáciu rekreačného poukazu. Slabšie príjmové skupiny by mali mať refundáciu od štátu vyššiu a lepšie zarábajúci dostanú menší príspevok,“ objasnil pre médiá Radúz Dula, generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu na Ministerstve dopravy a výstavby (MDV) SR.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa