Na českom bankovom trhu sa schyľuje k veľkej transakcii, ktorá sa však už v minulosti viackrát nepodarila. Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Moneta Money Bank Tomáš Spurný chce údajne na základe aktuálnej situácie vytvoriť konkurencieschopnejšieho hráča. Informuje o tom český portál Seznam Zprávy (SZ).

Pokus číslo štyri

Hovorí sa o spojení s finančnými firmami patriacimi pod skupinu PPF. Ide o českú Air Bank, fintech startup Benxy či český a slovenský Home Credit. V minulosti sa o toto spojenie snažil T. Spurný trikrát, no vlani ho neschválili akcionári banky. Spojenie zastavila skupina PPF kvôli zmenám v manažmente skupiny a negatívnemu vývoju makroekonomického prostredia.

Rámcová zmluva vtedy stanovila kúpnu cenu za Air Bank vo výške 25,9 miliardy českých korún, čo je v prepočte podľa aktuálneho kurzu takmer 1,1 miliardy eur. Moneta Money Bank chcela akvizíciu financovať z úpisu nových akcií a z prebytočných kapitálových prostriedkov banky. „Plánovaný dvojkolový úpis nových akcií mal priniesť 21 miliárd korún od akcionárov banky a umožniť Monete uhradiť významnú časť akvizičnej hodnoty. Týmto je proces ponuky a úpisu nových akcií taktiež ukončený,“ informovala vtedy banka.

Skupina PPF je s takmer 30 percentami najväčším akcionárom Monety. Podľa SZ sa dnes hovorí o tom, že Moneta by sa mohla spojiť s Air Bank, ale aj s PPF Bankou, ktorá sa špecializuje hlavne na poskytovanie finančných, investičných a poradenských služieb či na privátne bankovníctvo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa