Po intenzívnych rokovaniach o budúcej gigafabrike s nemeckým koncernom Volkswagen ťahajú Česi zrejme za dlhší koniec aj pri technologickej investícií, o ktorú by inak malo mať záujem Slovensko.

Taiwan chce podľa nedávnych informácií denníka E15 postaviť v Česku čipové centrum, ktoré sa má zameriavať na návrh špičkových čipov. Podľa informácií denníka by taiwanská vláda mohla do projektu naliať viac ako sto miliónov českých korún, teda zhruba štyri milióny eur.

TREND však pred viac ako rokom informoval, že technologické centrum Taiwanu na dizajnovanie a podporu kvalifikácie budúcich čipových inžinierov má smerovať aj na Slovensko. Rokoval o ňom vtedy bývalý štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek. Najnovšie je však zrejmé, že po baterkách chcú Česi hrať prím aj pri polovodičoch.

Nové plány a rokovania

Česko sa pritom už dnes môže označovať za čipovú veľmoc. Ako naznačuje denník E15, v krajine pôsobí viacero technologických firiem. V hlavnom meste má svoje vývojové centrum najväčší európsky polovodičový výrobca STMicroelectronics, podobne aj japonský Renesas Electronics dodávajúci pre Apple alebo ASICentrum spadajúce pod Swatch Group. Denník tiež pripomína, že v Brne už pôsobí americký Intel, čínsky Espressif alebo holandský NXP Semiconductors.

Najnovší dopyt Taiwanu po ďalšom centre v skladačke multieurópskeho čipového zázemia je preto pochopiteľný. Problémom však je, ak si začínajú susedné krajiny ako napríklad Česko a Slovensko konkurovať v lákaní podobných investícií.

Všetko totiž podľa denníka nasvedčuje tomu, že o čipové centrum sa zaujímajú už aj lokálne technické univerzity, ktoré sa spoliehajú na to, že podstatnú úlohu bude vedľa priemyslu hrať akademická sféra predstavovaná ústavom Cyber Security Hub, ktorý zriadili univerzity ČVUT, VUT a Masarykova univerzita.

Navyše taiwanská vláda už rozbieha s Českom spoluprácu o podpore českých magisterských a doktorandských študentov, v ktorých vidí budúcich odborníkov v oblasti čipov. Po stážach by mali nájsť miesto v pripravovaných čipových centrách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa