Na galavečere, ktorý sa konal 22. novembra 2022 v Bratislave, odovzdal TREND šesť cien pre manažéra, investora, podnikateľku, banku, poisťovňu a firmu roka. Mimo ceremoniálu vybral aj držiteľa titulu daňovník roka.

TREND Manažér roka 2022

Cenu získala výkonná riaditeľka Profesie Ivana Molnárová. Vo firme pracuje 22 rokov, z toho dvanásť na jej čele. Za ten čas dostala Profesiu do mnohých expertných panelov a ona sama sa stala hodnotovou líderkou biznisu. Tento rok riadila transformáciu, v ktorej došlo k zlúčeniu niektorých činností s českou sestrou. Nominácie na manažéra roka navrhla redakcia a víťaza vybrali čitatelia TRENDU, osobnosti biznisu, redakcia a zástupcovia Havel & Partners.

CEO spoločnosti Profesia, Ivana Molnárová.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
CEO spoločnosti Profesia, Ivana Molnárová.

TREND Investor roka 2022

Cenu získala Tatranská mliekareň, ktorá si počas pandémie postavila v Kežmarku novú syráreň na výrobu syra s modrou plesňou za 15 miliónov eur. Tatranská mliekareň spadá do skupiny Tami podnikateľa Mikuláša Bobáka. Investícia strojnásobila kapacitu výroby modrého syra na deväť ton denne. Nominácie v kategórii investor roka navrhla redakcia a víťaza vybrali čitatelia TRENDU, osobnosti biznisu, redakcia a zástupcovia partnera PwC na Slovensku.

Ľubomír Valčuha, generálny riaditeľ
Tatranskej mliekarne
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Ľubomír Valčuha, generálny riaditeľ Tatranskej mliekarne

TREND Podnikateľka roka 2022

Cenu získala riaditeľka bratislavského jazykového centra the Bridge Klaudia Bednárová. Svoju školu založila pred dvanástimi rokmi. Dnes má vyše 40 lektorov a lektoriek z celého sveta. Vlaňajšie tržby the Bridge sa priblížili k 450-tisíc eurám. V roku 2015 boli tretinové. O nomináciách rozhodla redakcia a partner kategórie Visa. Víťaza vybrala redakcia, Visa a čitatelia TRENDU.

Klaudia Bednárová, the Bridge
Zdroj: archív K. Bednárovej/Jana Korček
Klaudia Bednárová, the Bridge

TREND Firma roka 2022

Titul získala píla Rettenmeier Tatra Timber z Liptovského Hrádku, ktorej prial stavebný boom v prvej polke minulého roka. Slovenská dcéra nemeckej firmy Rettenmeier Holding vyrába rôzne produkty z guľatiny. Okrem toho má svoju vlastnú elektráreň na biomasu. Vlani dosiahla firma rekordné tržby aj zisk. O nomináciách na firmu roka rozhodli finančné ukazovatele firiem, víťaza určili finančné ukazovatele a redakcia. Partnerom kategórie je spoločnosť Menke Legal.

Benčová Ingrid, Rettenmeier Tatra Timber
Zdroj: Maňo Štrauch
Benčová Ingrid, Rettenmeier Tatra Timber

TREND Banka roka 2022

Cenu získala Slovenská sporiteľňa, ktorá si dlhodobo udržiava pozíciu jednotky na bankovom trhu. Jej aktíva rastú, ale počet pobočiek klesá. Rastúci biznis tak banka dokáže obsluhovať s menším počtom pracovníkov. Vlaňajší zisk bol 239 miliónov eur. O nomináciách aj víťazovi kategórie banke roka rozhodli finančné ukazovatele za rok 2021. Partnerom kategórie je Swiss Life Select.

Slovenská sporiteľňa
Zdroj: Archív SLSP
Slovenská sporiteľňa

TREND Poisťovňa roka 2022

Cenu získala Allianz – Slovenská poisťovňa, ktorá dokázala vlani potvrdiť pozíciu trhovej jednotky. Dosiahla mierny rast predpísaného poistného a ťažila z poklesu nákladov na poistné plnenia. Poisťovňa zároveň udržala zisk na stabilnej úrovni. O nomináciách a víťazovi poisťovne roka rozhodli finančné ukazovatele za rok 2021. Partnerom kategórie bola spoločnosť Trask.

Allianz
Zdroj: Martina Brunovská
Allianz

TREND Daňovník roka 2022

Po šnúre piatich víťazstiev spoločnosti Volkswagen Slovakia si cenu odniesol U. S. Steel Košice. Spoločnosť odviedla vlani na daniach a odvodoch vyše 300 miliónov eur. Rebríček najväčších platiteľov daní a odvodov zostavil odborný garant a partner kategórie spoločnosť Moore BDR.

Na snímke administratívna budova U. S. Steel Košice 3. augusta 2022. FOTO TASR – František Iván
Zdroj: TASR

Ďalšie dôležité správy

Silvia Gaalova_finalista_CFOROKA2021
Neprehliadnite

Víťazkou CFO roka 2021 je Silvia Gaálová z U. S. Steelu, košická firma dosiahla rekordný zisk