Od piatka 10. decembra začnú niektoré obchodné reťazce predávať živých kaprov.

Ako uviedla Oľga Hrnčiarová zo spoločnosti Tesco Stores, živé kapry sa budú predávať v 27 z 30 hypermarketov a obchodných domov Tesco. Aj Carrefour Slovensko začína v piatok predávať kapry, a to v Bratislave.

O niečo neskôr si budú môcť zákazníci kúpiť kapry aj v sieti Jednota COOP. "Predaj začíname 14. decembra vo vybraných predajniach. Kapry bude možné kúpiť vo väčšine obchodov," povedal riaditeľ spotrebného družstva Jednota COOP Adrián Ďurček. Už o deň neskôr bude ponúkať kapry aj spoločnosť AHOLD v celej svojej sieti hypermarketov Hypernova.

"Aj my plánujeme predávať kapry. Začneme asi 17. až 20. decembra v okresoch Púchov, Žilina a Bratislava," povedala za Prima Zdroj komoditná manažérka Renáta Kucháriková. Aj riaditeľ spoločnosti Delvita Kamil Špendla potvrdil predaj kaprov týmto obchodným reťazcom. Podľa jeho slov si budú môcť spotrebitelia kúpiť kapry v čase od 22. do 24. decembra.

Sieť obchodov Lidl odmietla poskytnúť údaje o predaji kaprov. Slovenský rybársky zväz - Rada, Žilina, dodáva vianočných kaprov na trhy po celom Slovensku. Podľa chovateľov rýb a predstaviteľov zväzu je však na Slovensku málo klasických rybníkov na chov kaprov, a preto sa väčšina dováža. Hlavným importérom je Česká republika.

"Konečná cena pre spotrebiteľov by mala byť podobná minuloročnej. Cena za kapra 1. triedy do 2,5 kilogramu bude pod 100 Sk," uviedol Ján Kohút vedúci výroby Slovenského rybárskeho zväzu - Rady. Podľa neho kapry dodané zväzom do obchodných reťazcov sa začnú predávať od budúceho týždňa.

"Myslím si, že dopyt po kaproch sa v posledných rokoch zvýšil. Z celoročnej spotreby rýb sa vyše 70 % skonzumuje v posledných 10 dňoch roka," informoval Kohút. "Tento rok dodáme na celý slovenský trh 80 ton kaprov. Sú to výhradne ryby zo Slovenska," dodal. Domáce kapacity však nestačia. "Kapry sa dovážajú a ešte sa budú. Najväčší podiel na dovoze má Česká republika," potvrdil.

Menší chovatelia ryby zväčša priamo nepredávajú. "Chováme ryby a vypúšťame ich do rybníkov alebo priehrad. Ak ich máme nadbytok, dodáme ich do organizácií, pretože nemáme kapacity na to, aby sme ich sami predávali," uviedol Marián Kuriško, hospodár mestskej organizácie rybárov Martin.