1. Ceny naďalej rastú

Ceny jazdených áut porastú v prvom štvrťroku o päť percent a zdražovanie by malo pokračovať aj po celý zvyšok tohto roka. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Carvago, ktorá na tunajšom trhu prevádzkuje platformu pre trh s jazdenými vozidlami.

Top v automotive
Neprehliadnite

Top v automotive: Elektrika dobehla aj najväčšie legendy

Dôvodom je kríza v automobilovom priemysle spôsobená nedostatkom čipov, materiálov a následné prerušenia výroby. Počet ponúkaných jazdených vozidiel klesol na krízovú úroveň z roku 2009, uviedol šéf Carvaga Jakub Šulta.

Podľa neho je v súčasnosti počet inzerovaných automobilov rovnaký ako pred dvanástimi rokmi, keď sa svet zmietal v globálnej hospodárskej kríze. Situácia je teda vážna a bude sa ďalej zhoršovať.

Autosalón v Mníchove
Zdroj: Boris Loeffert

Zároveň sekundárnym problémom je, že najmä ľudia, ktorí odkladali kúpu auta v nádeji, že ceny začnú čoskoro klesať, postupne pribudlo. Aj preto podľa J. Šultu nemožno dúfať ani v zľavy na jazdené vozidlá, ktoré od prvého januára zostarnú o rok.

Naopak, automobilov bude ešte menej a budú drahšie. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti, vlani od januára do októbra narástli ceny jazdených áut v priemere o 13 percent.