Nájomné bývanie by mohlo ovplyvniť ceny bytov len v prípade, keby na trhu pribudli desaťtisíce nájomných bytov, hovorí pre TREND prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Ján Palenčár. Ako dodáva, cenovo nadhodnotené byty je nielen ťažké predať, ale túto stigmu si so sebou ponesú ešte veľmi dlho.

V rozhovore sa dozviete:

-         ako veľmi sú na Slovensku nadhodnotené ceny starších bytov,

-         o koľko percent by mohli ísť hore ceny prenájom,

-         kedy realitky klientov odmietnu a pošlú ich obratom preč,

-         aké je zdravé zhodnotenie investície do bytu v prípade jeho prenájmu.

Nedávno ste sa vyjadrili, že nožnice v cene medzi starými a novými bytmi by mali byť 20 až 30 percent. Z čoho ste pri tom vychádzali?

Cenový rozdiel medzi porovnateľnými novostavbami a staršími bytmi by mal reflektovať na vyššiu energetickú náročnosť a potrebu investícií do obnovy starších bytov. Ďalšími faktormi, ktoré môžu mať vplyv na rozdiel ceny, je vyššia kvalita bývania v novostavbách, nakoľko sa za posledných dvadsať rokov zásadne sprísnili normy pre výstavbu bytov a to v oblasti nepriezvučnosti, preslnenia bytov, ale aj v oblasti energetickej náročnosti.

Investičný analytik a portfóliový manažér Across Private Investments Dominik Hapl
Neprehliadnite

Pri páde akcií treba na trhu nakupovať pri každom ich poklese o 15 percent, radí analytik

Pri starších bytoch už vidíme pokles cien a pri novostavbách ich stagnáciu. Kedy by sme mohli vami zmienenú výšku nožníc dosiahnuť?

Množstvo predávajúcich si v priebehu uplynulých dvoch mesiacov uvedomilo, že ich očakávania sú v súčasnosti nerealizovateľné a pristúpili k zníženiu cien. Developeri napriek zmenám na realitnom a hypotekárnom trhu situáciu hodnotia ako dočasné zníženie záujmu o kúpu bytov. Pokiaľ bude tento stav pokračovať, predpokladám, že v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov môže dôjsť k predikovanému rozdielu cien nových a starých bytov.

Platí nožnicový rozdiel aj pre Bratislavu, kde je tradične dopyt vysoký?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa