Prestížna lokalita, dizajnová záhrada, rozprávkový výhľad, súkromný wellness či šesť kúpeľní v interiéri je bežnou súčasťou nehnuteľností, ktoré sa nachádzajú v rôznych kútoch Slovenska. Nehnuteľnosti, ktoré sú štedré svojou rozlohou i vybavením však majú aj vyššiu cenovku. Napriek tomu je na slovenskom realitnom trhu z čoho vyberať. Bytov, domov a víl v hodnote nad milión eur je pomerne dosť.

Internetový portál Nehnuteľnosti.sk má v súčasnosti v ponuke 182 nehnuteľností s predajnou cenou nad milión eur. Ide primárne o veľké rodinné vily, ale nájdu sa aj luxusné byty, ktoré sa nachádzajú predovšetkým v centre Bratislavy. Vzhľadom na kúpnu silu nie je podiel drahých nehnuteľností na trhu príliš veľký.

„Aj záujem je pomerne menší. Ide o naozaj špecifické nehnuteľnosti pre špeciálnych klientov. Mnohé z nich sa však predávajú offline, čiže je ťažko zdokumentovateľné, koľko sa ich reálne na trhu nachádza. Predpokladám však, že ich je relatívne dostatok,“ hovorí analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský.

Bývanie pre špeciálnych klientov

Väčšinou si takúto nehnuteľnosť podľa analytika vyberajú špeciálni klienti. „Mnohokrát sú preto na trhu dlhšie. Väčšinou ide o mesiace, ale môžu to byť aj roky. Ich hodnota sa takisto môže v čase meniť. Ak predávajúci chce rýchlejšie predať, môže pristúpiť k zníženiu ceny, ale stáva sa, že s rastúcim trhom rastú aj už inzerované nehnuteľnosti,“ dodáva M. Pružinský s tým, že mnohé takéto nehnuteľnosti kupuje zahraničná klientela, o to je zháňanie kupujúceho ťažšie.

Realitná kancelária Slovakia Sotheby's International Realty, ktorá sa zameriava na predaj a prenájom prémiových nehnuteľností v Slovenskej republike a zahraničí, má v portfóliu hneď niekoľko nehnuteľností, ktorých cena prevyšuje milión eur.

Pozrite si ich vo fotostory: