Podnikateľské inkubátory podporujú začínajúcich podnikateľov zmiernením trhových podmienok.Platí to aj o Business & Innovation Centre (BIC) v Banskej Bystrici, ktoré začalo svoju prevádzku v auguste minulého roku. Prvou firmou, ktorá využila jeho možnosti, bola banskobystrická s.r.o. MK Diamant.

V priestoroch BIC si zriadila pobočku zameranú na výrobu a predaj diamantových rezných nástrojov. Dovtedy sa táto firma zameriavala len na dovoz týchto rezných zariadení zo zahraničia.

„BIC sme si vybrali nielen kvôli zníženému nájomnému. V Banskej Bystrici by sme dokázali nájsť aj lacnejšie výrobné priestory,“ hovorí riaditeľ novootvorenej pobočky Július Kapinus.

„Tie by však neboli natoľko reprezentatívne. Do inkubátora môžeme bez obáv pozvať svojich zákazníkov a po rokovaniach ich zaviesť na exkurziu do výroby.“

Riaditeľ Miroslav Ursíny: Úlohou je hľadať najmä inovatívnych. Služby v nájomnom

Banskobystrický inkubátor prevádzkuje s.r.o. BIC Banská Bystrica. Jej zakladajúcimi členmi sú mesto Banská Bystrica, Regionálna rozvojová agentúra, Univerzita Mateja Bela a dve súkromné osoby.

Mesto venovalo do projektu rozostavanú budovu strediska služieb na sídlisku Sásová. Budova sa dokončila a zariadila za pol milióna eur (21 mil. Sk) z programu Európskej únie Phare.

Jediným zdrojom príjmov BIC Banská Bystrica sú poplatky od firiem, ktoré sú v jej budove umiestnené. Začínajúce firmy platia výhodné ročné nájomné 1 500 Sk za štvorcový meter.

Z týchto prostriedkov sa hradia mzdy zamestnancov a ďalšie náklady na prevádzku inkubátora. Režijné náklady, teda napríklad elektrickú energiu či teplo, však už firmy odpustené nemajú.

Spoločné služby inkubátora, ako je recepcia, prednášková miestnosť, pripojenie do internetu alebo poradenské služby, sú zadarmo úplne.

V inkubátore však majú podnikatelia právo ostať iba tri roky. Potom by už mali byť podľa autorov projektu schopné fungovať za reálnych trhových podmienok.

Málo inovatívnych

Záujemcovia o lacné nájomné predkladajú správnej rade BIC žiadosť, ktorej jadrom je podnikateľský zámer. Byť práve vzniknutou firmou nie je podmienkou, do úvahy pripadá aj založenie pobočky už existujúcej spoločnosti.

Rozhodujúcim kritériom výberu je inovatívnosť, BIC sa snaží podporiť najmä firmy, ktoré prichádzajú na trh s niečím novým. Napríklad MK Diamant je jediným slovenským výrobcom diamantovej reznej techniky.

Budova dokáže poskytnúť priestory pre približne 10 až 15 firiem. Zámerom je umiestniť do inkubátora radšej viac menších ako niekoľko väčších spoločností. Podľa riaditeľa BIC Miroslava Ursínyho doteraz predložilo svoj podnikateľský zámer približne tridsať záujemcov.

Z nich správna rada schválila iba osem projektov. „Väčšina z nich nedokázala predložiť skutočne inovatívnu myšlienku alebo sa ich myšlienka nedala realizovať v našich priestoroch,“ hovorí M. Ursíny.

„Mali sme tu napríklad projekt kaderníctva, ktoré chcelo využívať videokameru a počítač na predvádzanie účesov. Lenže kaderníctvo si vyžaduje zaviesť prívod vody a kanalizáciu priamo do firmy.

To náš objekt neumožňuje. Preto sme museli odmietnuť aj štyri projekty internetovej kaviarne,“ vysvetľuje riaditeľ inkubátora.

Skutočnosť, že po pol roku pôsobí v inkubátore osem firiem, však M. Ursíny považuje za úspech. Tieto spoločnosti spolu využívajú polovicu celkovej plochy, čo je viac, ako rátal pôvodný plán. Pôvodne sa po prvom roku rátalo len s 35-percentnou obsadenosťou.

Zároveň však M. Ursíny priznáva, že nie všetky schválené projekty dokonale spĺňali výberové kritériá. Viackrát sa prižmúrilo oko, aby sa inkubátor mohol začať napĺňať. V budúcnosti sa však majú predkladané žiadosti hodnotiť prísnejšie.

Synergický efekt

Správna rada BIC má v úmysle vytvoriť z inkubátora technologické centrum. Prednosť by mali čoraz viac dostávať firmy zaoberajúce sa vlastným vývojom v oblasti informačných technológií, biotechnológií či ekologických technológií.

Ak sa v jednom objekte stretne viac spoločností s podobnou orientáciou, môžu navzájom spolupracovať a rýchlejšie generovať nové myšlienky.

Už teraz však spoločné sústredenie viacerých firiem pod jednou strechou prináša benefity pre každú z nich. Myslí si to aj investičný manažér bystrickej regionálnej kancelárie spoločnosti Seed Capital Company (SCC), s.r.o., Bratislava Martin Krchnák: „Keďže naším poslaním je poskytovať investičný kapitál začínajúcim spoločnostiam a o miesto v BIC sa uchádzajú práve takéto spoločnosti, môžeme ich hneď osloviť s našou ponukou.“

Spoločnosť SCC, ktorá je dcérou Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania, sa zameriava na rizikový kapitál.

Poskytuje financie podnikateľom, ktorým sa nepodarilo získať úver v banke. V septembri 2002 si v budove podnikateľského inkubátora SCC otvorila kanceláriu pre stredné a východné Slovensko.

Časom sa výhody zmenia

Aj živnostník Ivan Kubacký, ktorý si v BIC zriadil firmu s nákladnou autodopravou, dal prednosť kancelárii v budove inkubátora pred samostatným priestorom: „Takto sa moja firma skôr dostane do povedomia verejnosti.“

J. Kapirus, M. Krchnák i I. Kubacký zhodne vyhlasujú, že ak sa pobyt ich firiem v inkubátore bude dať predĺžiť aj po uplynutí troch rokov, pravdepodobne budú mať záujem.

A to aj za predpokladu, že budú platiť vyššie nájomné. Zdá sa im nevýhodné meniť sídlo firmy, najmä ak ide o také reprezentatívne priestory.

Iný názor má konateľ reklamnej a propagačnej spoločnosti Media Production, s.r.o., Banská Bystrica Ivan Karcely: „Ako mladá firma sme radi využili výhody BIC. Predpokladáme však, že pri súčasnej dynamike rastu z nás po troch rokoch bude veľká reklamná agentúra a presťahujeme sa do vlastných priestorov.“

 Foto – Pavel Danko