Moderná fabrika na recykláciu kovovo a výrobu prémiových zliatin Heneken Melts zo Spišských Vlachov dosiahla v minulom roku rekordné hospodárske výsledky. Sú výsledkom rozsiahlych investícií, ktorými v posledných rokoch prešla, ale aj dramatického nárastu cien hliníka na svetových trhoch. Na prvý pohľad neveľkej zlievarni sa darí ťažiť aj z vlastných inovácií.

Z nuly na tridsať miliónov

Tržby spoločnosti Heneken Melts sa v roku 2021 zvýšili o rovných deväťdesiat percent na 27,2 milióna eur, teda na viac ako desaťnásobok hodnoty z roku 2017. Obdobne dramatický rast firma zaznamenala aj z pohľadu ziskovosti. Zisk po zdanení na úrovni 957-tisíc eur predstavuje medziročný nárast o takmer 260 percent.

Zlieváreň v Spišských Vlachoch vznikla v de-facto brownfield lokalite bývalého závodu Slesalko. Skupina Heneken ju akcionársky ovládla v roku 2017 a odvtedy v nej preinvestovala približne 12 miliónov eur. Viac ako päťsto nákladných áut vyvezeného odpadu nahradili nové plynové a indukčné tavné pece aj filtračný systém, ktorý s rezervou spĺňal prísne emisné normy. Výroba je do veľkej miery automatizovaná a robotizovaná. Výrobná kapacita hlinikárne vzrástla asi päťnásobne.

Heneken Melts je v súčasnosti popredným stredoeurópskym spracovateľom hliníkových automobilových diskov, z ktorých vyrába sekundárny hliník. Špecialitou zlievárne je však výroba ferotitánu recykláciou v argónovej atmosfére. Zliatinu pre oceliarsky priemysel vyrába ako jediná v regióne, pričom svojou kapacitou vykrýva približne desať percent svetovej produkcie. „Nie je to veľká výroba, skôr hovorím, že je butiková. Je to neveľká, no veľmi vyspelá prevádzka, v ktorej sa zameriavame na pridanú hodnotu,“ opisuje pre TREND šéf skupiny Heneken Michal Hudoba.

Na snímke výrobná prevádzka spoločnosti Heneken Melts v Spišských Vlachoch, zaoberajúca recykláciou hliníka a výrobou hliníkových ingotov určených na ďaľšie spracovanie.
Neprehliadnite

Slovenskí obchodníci vybudovali na Spiši hlinikáreň, kde sa okolo pecí budú pásť pávy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa