Globálna fastfoodová značka Burger King už raz na Slovensko vstúpila na jar 2010. Reštaurácie prevádzkovala firma Tekaz s českým majiteľom, ktorá primárne podnikala v stavebníctve. Burger King pod jej vedením nevydržal na slovenskom trhu ani dva roky. Dve bratislavské a jedna žilinská reštaurácia skončili na sklonku roka 2011.

Spolupráca AmRestu s Burger Kingom nie je novinkou. Značka je súčasťou portfólia poľskej firmy od roku 2007. V súčasnosti prevádzkuje štyri desiatky reštaurácií Burger King v Poľsku, dvanásť v Česku a jednu v Bulharsku.

Nová dohoda s Burger Kingom priznáva AmRestu exkluzitivu aj pre ďalší rozvoj brandu na českom trhu, kde značku ťahajú aj iní partneri. Burger King má v Česku podľa webovej stránky celkovo osemnásť prevádzok, AmRest prevádzkuje dve tretiny z nich a do piatich rokov plánuje otvoriť ďalších štyridsať.

Skúsení Poliaci

Poľský AmRest je popredným nezávislým prevádzkovateľom reštaurácií v strednej a východnej Európe. Podniká tiež v západnej Európe, Rusku a Číne. Celkovo prevádzkuje na šestnástich trhoch takmer 1 650 reštaurácií pod siedmimi značkami, medzi nimi KFC, Pizza Hut či Starbucks.

Burger King sa vráti na Slovensko

Zdroj: SITA / AP

V roku 2016 AmRest otvoril na Slovensku prvú kaviareň Starbucks, s ktorou doposiaľ expandoval do štyroch bratislavských nákupných centier. V Česku má AmRest podstatne silnejšie zastúpenie s viac ako 130 reštauráciami kvarteta brandov, z ktorých je najpočetnejší fast food KFC.

Korene značky Burger King siahajú do 50. rokov minulého storočia. V roku 2010 do spoločnosti vstúpila brazílska skupina 3G Capital, ktorú založil miliardár a bývalý tenisový šampión Jorge Paulo Lemann. Pri prevádzke reštaurácií Burger King sa opiera o spoluprácu s nezávislými franchisingovými partnermi.