Berkshire tieto informácie uviedla v správe pre regulačné úrady z konca minulého roka, ktorá bola zverejnená v stredu. Podľa dokumentu investičná spoločnosť najnovšie vlastní 18,9 milióna akcií Teva v hodnote približne 360 miliónov dolárov (291,54 milióna eur).

Teva je najväčší svetový výrobca generických liekov. Farmaceutická spoločnosť tento týždeň predstavila dvojročný časový harmonogram plánovaných zmien, ktoré jej majú pomôcť naštartovať rast.

Firma čelí veľkej konkurencii po strate patentovej ochrany na liek na roztrúsenú sklerózu Copaxone. A zápasí tiež s dlhovou záťažou viac ako 30 miliárd dolárov v súvislosti s kúpou generickej firmy Allergan.

V decembri oznámila, že plánuje znížiť počet pracovných miest o 14-tisíc, čo predstavuje viac ako 25 percent jej globálnej pracovnej sily.

Berkshire zase v januári uviedla, že bude spolupracovať so spoločnosťami Amazon.com a JPMorgan Chase na vytvorení vlastnej zdravotníckej spoločnosti.

Wells Fargo je na druhom mieste

Správa zo stredy prináša detaily o investíciách W. Buffetta a jeho zástupcov Todda Combsa a Teda Weschlera. Podľa správy podiel Berkshire v Apple vzrástol od konca septembra do konca roka 2017 o približne 23 percent na zhruba 165,3 milióna akcií v hodnote 28 miliárd dolárov. Tesne tak prekročil hodnotu podielu investičnej spoločnosti vo Wells Fargo vo výške 27,8 miliardy dolárov.

Berkshire mohla financovať nákupy spoločnosti Apple predajom akcií IBM. Jej podiel v tomto koncerne sa už znížil na 2,05 milióna akcií v hodnote približne 314 miliónov dolárov.

W. Buffett začal predávať akcie IBM v 1. štvrťroku roku 2017 a pripustil, že si túto spoločnosť už necení tak vysoko, ako pred šiestimi rokmi, keď kúpil jej akcie. Berkshire vlastnila zhruba 81 miliónov akcií IBM, za ktoré zaplatila približne 13,8 miliardy dolárov.

Zo správy o Berkshire ďalej vyplýva, že zvýšila svoje podiely v banke New Yorku Mellon, Monsanto a US Bancorp a znížila podiely v American Airlines Group, General Motors, Sanofi a Wells Fargo.

V utorok sa Berkshire dohodla na odpredaji 43 percent zo svojho ďalšieho veľkého podielu, a to v rafinérii Phillips 66, späť tejto firme za 3,3 miliardy dolárov. Ale plánuje naďalej zostať jej akcionárom. W. Buffett poskytne podrobnejšie informácie o investíciách Berkshire v ročnej správe akcionárom, ktorá má byť zverejnená 24. februára.