V súčasnosti sa 3D tlač využíva najmä v dizajne, pri zhotovovaní modelov, v priemysle a uplatnenie začína nachádzať aj pri výrobe zdravotníckych pomôcok. Do širšieho povedomia sa dostala na jar tohto roka, keď americký študent vytvoril návod a zverejnil ho na internete, podľa ktorého sa dala z jednotlivých vytlačených dielov poskladať funkčná zbraň.

Skeptici však označujú súčasnú využiteľnosť trojrozmernej tlače za výrazne prehnanú. V domácich podmienkach je drahá a nepraktická, rovnako aj vo veľkovýrobe, kde sa k rovnakým výsledkom dopracujú stroje s použitím súčasných technológii za zlomok ceny.

Otázna je tak aj momentálne skloňovaná ambícia najväčšieho reťazca s rýchlym občerstvením McDonald's, ktorý údajne uvažuje o vybavení svojich predajných miest vo Veľkej Británii práve 3D tlačiarňami. Mali by na počkanie vyhotoviť ľubovoľnú hračku z ponuky ako súčasť obľúbeného detského menu Happy Meal.

Podľa riaditeľa britského IT oddelenia firmy Marka Fabesa by im nová technológia umožnila okamžitú výrobu hračky, ktorú si dieťa vyberie a spoločnosť by sa tak nemusela starať o ich dodávky. Otázne sú však práve náklady vynaložené na zhotovenie hračky, ktoré zrejme budú neporovnateľne vyššie, ako jej výroba vo veľkých množstvách, napríklad v Číne.

Ďalším negatívom by mohla byť zatiaľ pomalá výroba trojrozmerných predmetov. Konzumentov by tak zrejme lákala iba krátkodobá zvedavosť o novú technológiu.

V súčasnosti je tak novinka skôr len ambíciou firmy do budúcnosti, keď by sa mohlo stať tlačenie predmetov z roztaveného plastu masovejšie a lacnejšie. "Je to len myšlienka," cituje M. Fabesa portál The Register. Podľa neho musia v spoločnosti zvážiť okrem výrobných nákladov aj iný aspekt - či je vhodné umiestňovať zariadenia pracujúce s tekutou živicou na miestach, kde sa vydáva jedlo.

M. Fabes zároveň prízvukuje, že inštalácia zariadení na predajných miestach je úzko závislá na výbere vhodného dodávateľa. Musí to byť podľa neho veľký partner. O kúpe technológie a vstupe na trh s 3D tlačiarňami v súčasnosti údajne uvažuje napríklad Hewlett-Packard.