Zavedieme univerzálnu voľnú živnosť, ktorá nahradí množstvo doterajších živností. S touto myšlienkou sa pohráva vláda Igora Matoviča v programovom vyhlásení a pomaly nastáva čas, keď ju plánuje uviesť do praxe. Na stole ministerstva vnútra už leží novela živnostenského zákona, ktorá by mala platiť od mája budúceho roka. Hoci mnohé otázky sú otvorené, aktuálne návrhy umožňujú čo-to tušiť, ako by to mohlo fungovať v praxi.

Zásadné pripomienky

Návrh novely napríklad počíta so skrátením zoznamu remeselných živností o dve, a to o galvanizáciu a smaltovanie. Zoznam viazaných by sa mal zredukovať o jednu – o prekladateľské a tlmočnícke služby. „Pri remeselných živnostiach návrh na ich zníženie vychádza z analýz, o ktoré remeselné živnosti nie je záujem z dlhodobého hľadiska. Pri viazanej živnosti prax preukázala, že regulácia nie je opodstatnená,“ konštatuje pre TREND riaditeľ odboru živnostenského podnikania na MV Ján Dutko.

K predloženému návrhu zákona niektoré rezorty a stavovské organizácie poslali zásadné pripomienky, začíname komunikáciu s nimi, dodáva hovorkyňa rezortu vnútra Lucia Kirinovičová.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa