Podnikateľov čakajú zmeny vo faktúrach. Po novom by ich mali posielať daniarom elektronicky, a to aj v prípade niekoľkoeurových súm. Dôvodom je návrh zákona o zasielaní údajov finančnej správe, ktorý chystá rezort financií. Predbežnú informáciu už posunul do medzirezortného pripomienkového konania. 

Nová povinnosť pre všetkých

Návrh počíta s povinnosťou pre všetkých podnikateľov, právnické aj fyzické osoby. „Bude treba vyhotoviť a oznámiť finančnej správe údaje z faktúry o dodaní tovaru či služby alebo z faktúry, ktorá požaduje úhradu pred ich dodaním,“ uvádza pre TREND hovorca rezortu financií Pavol Kirinovič. Systém by mal fungovať buď cez aplikáciu certifikovanú štátnou správou, alebo cez bezplatnú štátnu online aplikáciu.

Je v poriadku, že toto opatrenie by sa malo týkať všetkých podnikateľov bez výnimky, bez ohľadu na obrat alebo status platiteľa dane z pridanej hodnoty (DPH), oceňuje daňová manažérka spoločnosti Grant Thornton Ľubomíra Bolgáčová. „Dúfame, že novú povinnosť vykazovania faktúr v reálnom čase a s ňou spojené dodatočné administratívne náklady bude štát vhodnou formou kompenzovať,“ spresňuje. Napríklad by mohol zrušiť kontrolné výkazy pri DPH alebo obmedziť počet náhodných daňových kontrol.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa