Sklady zažívajú v súčasnosti mimoriadny rozmach. V dôsledku pandémie covidu narástol predaj cez internet v sektore maloobchodu aj veľkoobchodu, čo viedlo k zvýšenému dopytu po skladových priestoroch po celom Slovensku. No nielen tie sú čoraz závislejšie od moderných technológií – závislá je už aj ich výstavba. Navyše stavbárom prinášajú benefit v podobe ušetrených financií.

Riadenie stavebného projektu

Pre nárast popularity environmentálnych riešení vo svete stavebníctva a developmentu vzrástol význam moderných postupov. Tie zahŕňajú aj prvky digitalizácie, ktoré dokážu stavebné procesy urýchliť a obmedziť uhlíkovú stopu.

Pred zavedením digitálnych technológií často dochádzalo v dôsledku neefektívnosti k stratám rádovo tisícov eur mesačne. Zberom dát a následnou optimalizáciou výstavby i prevádzky budov môžu stavebníci a nájomcovia v priemyselných areáloch znížiť náklady na výstavbu a v prípade spotreby energie ušetriť až 20 percent.

Keďže skladovacie priestory spotrebúvajú veľké množstvo energie, práve vzhľadom na rastúci dopyt je nevyhnutné zohľadniť ich udržateľnosť. „Aj keď sklad môže mať jednoduchú konštrukciu, spoľahlivosť a vysoká kvalita konštrukcie sú kľúčom k ochrane výrobkov a ľudí vo vnútri,“ hovorí expert na digitalizáciu procesov pri stavebných a realitných projektoch spoločnosti PlanRadar Ivan Petráš.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa