Arca Capital sa dlhodobo chválila, že má dobre diverzifikované portfólio firiem z rôznych odvetví. Problém je v tom, že mnohé z nich jej nikdy nezarábali. Teraz dlhy a dlhodobé straty dobehli aj jednu menšiu energetickú firmu zo skupiny Arca Capital.

Vo februári vyhlásil bankrot energetický podnik Agroservis-Služby, ktorý prevádzkuje bioplynovú stanicu vo Veľkým Uherciach so skoro megawattovým inštalovaným výkonom. Väčšinovým spoluvlastníkom tohto podniku je Biogas Holding z finančnej skupiny Arca Capital Slovakia (ACS), uvádza Pavol Suďa, hlavný analytik portálu Finstat vo svojich pravidelných konkurzných novinkách.

Podľa obchodného vestníka Okresný súd v Trenčíne schválil tejto energetickej firme návrh na konkurz ešte koncom januára. V polovici februára konkurzná správkyňa zverejnila výzvu veriteľom na prihlásenie si pohľadávok.

Firma, ktorá sídli v areáli družstva vo Veľkých Uherciach, mala dlhodobo problém so ziskovosťou. Podľa Finstatu zaznamenávala stratu posledných 10 rokov. Za posledný zverejnený účtovný rok 2019 bola jej strata vo výške viac ako 700-tisíc eur. Na druhej strane tržby boli v posledných rokoch stabilné na úrovni 900-tisíc eur. Agroservis-Služby má navyše záporne vlastné imanie a jej celková zadlženosť je viac než 200 percent. Dlhodobé záväzky firmy boli 3,6 milióna eur.

Na snímke bratislavské sídlo spoločností Arca Investments, a.s. a Arca Capital Slovakia, a.s. v Bratislava Business Center V.
Neprehliadnite

Arca Capital Slovakia má nové ťarchy na pozemkoch v Dúbravke

Stratové firmy

Tento konkurz síce nie je veľký, ale svedčí o stave podnikov z košiara Arca Capital. Viaceré z nich sú tiež dlhodobo v strate a vysoko zadlžené. Len na ilustráciu – rekreačný areál Gothal Residence mal predvlani stratu skoro 900-tisíc eur.

Agentúra dočasného zamestnávania Manuvia bola tiež v roku 2019 stratová vo výške 2,5 milióna eur. Tá dokonca vlani požiadala o ochranu pred veriteľmi. V mínuse sú aj biznisy, ktoré neboli až tak postihnuté koronakrízou. Napríklad sieť potravín Delia mala predvlani stratu viac ako 600-tisíc eur.

Ziskové zo skupiny Arcy Capital sú napríklad elektrárne na biomasu TeHo Topoľčany a Bardejov či energetická spoločnosť Twinlogy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa