Cyklobiznis na Slovensku avizoval silné oživenie už po prvom roku pandémie. Vtedy sa s dopytom po bicykloch z logických dôvodov roztrhlo vrece. Netýkalo sa to len predajcov bicyklov, ktorí vítali najmä na e-shopoch aj novú klientelu, ale tiež najväčších tunajších výrobcov.

Potvrdili to aj cyklofirmy zo Záhoria, ktoré tejto výrobe dominujú. Zmena na trhu však bola dlhodobejšia,  nenastala len počas pandémie. Napríklad spoločnosť Dema Senica sa na podobný boom pripravovala úpravou portfólia už dlhšie. Pandémia však urýchlila aj presun zákazníkov do drahších segmentov a predovšetkým elektrobicyklov, čo podnietilo Seničanov rozšíriť distribučnú sieť až na sedemnásť krajín.

Všetky tieto rozhodnutia viedli nakoniec v predminulom fiškálnom roku k takmer päťnásobnému nárastu zisku. Čo je však podstatnejšie, nešlo len o krátkodobú zmenu, ale senická akciovka, ktorá na Záhorí zastrešuje pomerne úspešnú výrobu a montáž bicyklov, potvrdila tento trend aj vlani. A nebola jediná.

Dopyt v novom segmente

Spoločnosť Dema Senica síce v roku 2022 zvýšila zisk už len o tri percentá na takmer 620-tisíc eur, ale jej tržby opäť dokázali rásť až o 28 percent na viac ako 18,5 milióna eur.

Pre firmu ide o nový obchodný rekord v hospodárskych výsledkoch. Ako pre TREND uviedol obchodný riaditeľ spoločnosti Richard Likavčan, bol to najmä pretrvávajúci vysoký dopyt ešte z roku 2021, ktorý kreoval vlaňajšie výsledky. Podľa neho optimálne predzásobenie hlavne na začiatku sezóny bolo kľúčovým pre dosiahnutie nastavených plánov predaja.

„Rast sa opätovne potvrdil, to ukazujú aj naše čísla. Pre tento rok máme znovu nastavený mierny rast, ale pracujeme aj s alternatívou, že priebeh sezóny nebude optimálny a dopyt bude menší. Dôležité bolo určiť segmenty, ktoré budú reflektovať súčasné trendy zmien v štruktúre dopytu a v zmenenom zákazníckom správaní. Spokojní však budeme aj s porovnateľnými číslami z rokov 2021 a 2022. Aktuálne tržby môžeme hodnotiť v súlade s očakávaniami,“ naznačuje R. Likavčan.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa