Kybernetická bezpečnosť by mala byť pre firmy či štátne organizácie samozrejmosť. Musia totiž rešpektovať nároky regulátorov na ochranu dát a súkromia aj chrániť údaje pred kybernetickými útokmi.

V praxi to však nie je vždy jednoduché, pretože služby odborníkov nie sú lacné a ich ceny ďalej rastú. Zatiaľ čo zamestnávatelia v roku 2019 boli ochotní zaplatiť špecialistovi na IT bezpečnosť v priemere viac ako tisícsedemsto eur, v súčasnosti  je to o šesťsto eur viac.

Investícia do kyberbezpečnosti nie je lacná záležitosť

Je to však len počiatočná suma. Odborníci s praxou si na začiatok môžu bežne vypýtať aj tritisíc a viac. „Svetové špičky začínajú aj na sume štyritisíc eur za jeden deň,“ uviedol Karol Suchánek, odborník na kybernetickú bezpečnosť.

Každá spoločnosť si ale nevystačí len s jedným zamestnancom. Veľkosť firemnej infraštruktúry a služieb si môže vyžiadať aj vytvorenie tímov s tromi či štyrmi odborníkmi. Výnimkou nie sú ani dvadsaťčlenné či dokonca početnejšie tímy vo veľkých organizáciách, čo  investíciu do bezpečnosti značne znásobí.

Podnikateľ nemusí ušetriť ani v prípade, ak si na zabezpečenie objedná externú firmu. Cena služieb sa podľa rozsahu a potrebnej expertízy môže pohybovať od troch až do niekoľko desiatok tisíc eur mesačne. 

„Vždy je potrebná aj interná expertíza, ktorá musí správne definovať obsah dodávaných služieb a pracovať s ich výstupmi, a to najmä z dôvodu udržania adekvátnej úrovne a kvality,“ upozornil na potrebu interného zamestnanca Richard Kiškováč, riaditeľ spoločnosti IstroSec.

Dopyt je vyšší ako ponuka

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa