Najväčší svetový výrobca batérií pre elektrické vozidlá, čínska spoločnosť Contemporary Amperex Technology (CATL), uvažuje o vybudovaní tretej továrne v Európe, uviedol prezident spoločnosti v regióne Matthias Zentgraf.

Vyhlásenie zaznelo pre Bloomberg News s tým, že interné diskusie na túto tému už vo firme prebiehajú.

Spoločnosť pritom len minulý mesiac oznámila plán na vybudovanie druhého európskeho závodu v Maďarsku, kde do partnerstva so spoločnosťou Mercedes-Benz investuje 7,3 miliardy eur. Fabrika bude mať plánovaný výkon 100 gigawatthodín a bude zásobovať aj koncern Volkswagen, či skupiny BMW a Stellantis.

V hľadáčiku je Poľsko

Ohľadom zmieneného tretieho európskeho závodu CATL dnes existuje množstvo otáznikov, pričom ako uviedol M. Zentgraf, Číňania nebudú stavať tretí závod, ak nie sú vyhliadky na dostatočný objem dopytu.

Či spoločnosť sa CATL opäť pustí do investície podobnej tej, v rámci ktorej v Maďarsku preinvestuje 7,3 miliardy eur, teda rozhodnú prioritne odberatelia. Slovenská šanca nie je nulová, z geografického hľadiska by však ďalšou lokalitou gigafabriky mohlo byť Poľsko, ale aj juhozápad Európy.

Dopyt po batériách by nemusel byť problém, keďže mnohé automobilky ešte stále nemajú dotiahnutú vlastnú batériovú infraštruktúru a viaceré s výstavbou vlastných gigafabrík meškajú. Príkladom je napríklad aj samotný Volkswagen, ktorý ešte nerozhodol o umiestnení svojej poslednej gigafabriky, pričom tak avizoval urobiť už pred viac ako rokom.

S ohľadom na súčasnú geopoliticku, energetickú krízu a rodiacu sa ekonomickú recesiu pre Volkswagen nakoniec môže byť efektívnejšie batérie odoberať od Číňanov a od plánu šiestej gigafabriky by sa mohol odkloniť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa