V súčasnosti nejde len o priamy tlak Číny na nižšie ceny elektromobilov či o dominanciu na poli výroby batérií. Najľudnatejšia krajina sveta najnovšie ovplyvňuje európskych výrobcov áut už aj v oblasti technológií.

Tých, ktoré súvisia s konektivitou vozidiel a ich pripojením na internet. Všetko, čo sa pripája na sieť, si musí zabezpečiť licenciu na použitie patentov od tvorcov týchto technológií. 

Európske automobilky sa tým dostávajú pod ešte väčší tlak a do nevýhodnej pozície pokiaľ ide o produkciu vozidiel s internetovou konektivitou.

Patentový boom Číny

Európa ťahá pri mobilite pripojenej na internet za kratší koniec. Takzvané služby konektivity vozidiel sa stali pomerne rýchlo samozrejmosťou dopravy, ale ich využívanie má svoje pravidlá.

Európski výrobcovia áut prespali svoje šance v zápase o duševné vlastníctvo s niektorými z najväčších telekomunikačných skupín v regióne. Nedostatočne reagujú na čoraz väčšie počty prihlásených čínskych patentov pri mobilných zariadeniach a internetových technológiách.

Problémom európskych automobiliek preto bude, že o licencie na využívanie služieb konektivity vo svojich vozidlách či bežný prístup k sieťam 4G, 5G a WiFi budú musieť žiadať čínske spoločnosti na čele s tamojším gigantom Huawei.

Patentový boom čínskych spoločností v oblasti konektivity je totiž zrejmý. Kým v roku 2019 patrilo 37 percent podaných žiadostí o pridelenie patentu v oblasti konektivity čínskym firmám, v minulom roku to už bolo 65 percent. Eurokomisár Thierry Breton na margo nového trendu poznamenal, že od roku 2014 sa podiel patentov patriacich čínskym firmám pri týchto technológiách už viac ako zdvojnásobil.

„Dôrazne vyzývam a povzbudzujem spoločnosti, aby prihlasovali a podávali svoje patenty. Čínske spoločnosti to robia oveľa častejšie,“ povedal. V návrhoch Európskej komisii na riešenie tohto stavu dodal, že konkurencieschopnosť únie a tunajšieho priemyslu môže byť inak ohrozená.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa