Výber výzbroje pre ozbrojené sily krajiny je kľúčovým rozhodnutím s vážnymi bezpečnostnými a politickými dôsledkami. Za posledných trinásť rokov Slovensko investovalo do modernizácie armády približne päť miliárd eur. Najväčšiu časť z tohto balíka pokrýva obstaranie amerických vrtuľníkov Black Hawk, stíhačiek F16, fínskych obrnených kolesových vozidiel Patria či švédskych pásových obrnených vozidiel CV90.

Kým do niektorých kategórií výzbroje Slovensko investuje značné prostriedky, iné ostávajú dlhodobo poddimenzované. Modernizáciou preto musia prejsť aj zastarané samopaly vzor 58, ktoré sa používajú už 65 rokov. Ministerstvo obrany hovorí, že potrebných bude približne 47-tisíc útočných pušiek. V súčasnosti sa pripravujú potrebné podklady k zaslaniu požiadaviek pre relevantné spoločnosti.

Útočné zbrane ako dar

K tisíckam pušiek sa môže armáda dostať aj celkom zadarmo. Jednou z možností financovania prezbrojenia je program Foreign Military Financing (FMF), v rámci ktorého Američania Slovensku poskytli 205,8 milióna dolárov. Pomoc oznámila administratíva prezidenta Joea Bidena v septembri 2022 ako súčasť záväzku podporiť Ukrajinu a 17 krajín, ktoré Ukrajine poskytli významnú pomoc.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa