V čase pandémie bola preprava tovaru jednou z najviac postihnutých oblastí. Počas dvojročného obdobia sa vytvárali značné diery v dodávateľsko-odberateľských reťazcoch po celom globalizovanom svete. A pritom ide o biznis, kde sa točia veľké peniaze.

Len samotná špedičná činnosť sa podľa výskumnej a konzultačnej firmy v oblasti dodávateľského reťazca Armstrong & Associates ráta na 475 miliárd dolárov v ročných príjmoch. Širší trh „logistiky tretích strán“, ktorý zahŕňa aj riadenie dopravy a skladovanie, generuje tržby vo výške 1,4 bilióna dolárov.

Manažovaniu tohto typu priemyslu archaickým spôsobom však už odzvonilo. Na trh sa tlačia nové nástroje a metódy, ako spružniť narušený systém dopravy a logistiky.

Investori nalievajú stovky miliónov dolárov do startupov, ktoré si trúfajú odvetviu pomôcť.

Trojnásobky každý rok

Tak napríklad spoločnosti Forto sa podarilo získať od investorov rizikového kapitálu takmer 600 miliónov dolárov. Hlavnou činnosťou šesťročného startupu z Berlína je zabezpečovanie prepravy nákladu z jedného miesta na druhé. Podporovatelia sa domnievajú, že firma môže otriasť archaickým svetom špedície.

V každom z posledných štyroch rokov spoločnosť strojnásobila rozsah svojho podnikania. Šéf Michael Wax pre The Economist povedal, že teraz sa už radia medzi jedného z desiatich najlepších špeditérov na rušnej obchodnej ceste medzi Čínou a Nemeckom. V marci firma oznámila nový prílev financií vo výške 250 miliónov dolárov a dostala sa tak na hodnotu 2,1 miliardy dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa