Niektoré sezónne bazény v aquaparkoch či na kúpaliskách zrejme skončia. Prevádzkovatelia uvažujú aj nad skrátením otváracej doby a úpravách prevádzkových poriadkov plavární. A vstupné do týchto zariadení zrejme pôjde pod tlakom drahých energií výrazne hore. Scenáre ich fungovania v ďalších mesiacoch nie sú optimistické.

Mnohé trápia enormne vysoké ceny energií i ďalších vstupov, preto hľadajú možnosti, ako a na čom ušetriť, mnohé sú existenčne ohrozené. Kde hľadať možnosti na ich prežitie, prezrádza v rozhovore pre TREND prezident Slovenskej asociácie akvaparkov, kúpalísk a plavární a súčasne riaditeľ Thermalparku v Dunajskej Strede Gabriel Somogyi. 

Gabriel Somogyi, riaditeľ aquaparku Thermalpark Dunajská Streda
Zdroj: MATEJ KALINA
Gabriel Somogyi, riaditeľ aquaparku Thermalpark Dunajská Streda

Podnikatelia kvôli extrémne vysokým cenám energií zažívajú ťažké časy. Aká je aktuálna situácia v akvaparkoch, plavárňach či na kúpaliskách?

Zmluvy s dodávateľmi energií si spravuje každé zariadenie trochu inak. Dôležité je, či dokázali včas zakontrahovať dodávky elektriny alebo plynu na isté obdobie dopredu a za akú cenu. V posledných mesiacoch sa cena energií veľmi výrazne a dynamicky mení, zo dňa na deň sa dokáže výrazne zvýšiť.

Niektoré subjekty sa preto dostali do situácie, že energie nakupujú na spotovom trhu za trhové, momentálne extrémne vysoké, ceny. Rozdiely sú značné. Máme člena, ktorý má zakontrahované ceny elektriny za 63 eur za megawatt hodinu a na druhej strane takého, ktorý za podobný objem dodávky elektriny zaplatí 670 eur. 

Politici často argumentujú tým, že bolo treba myslieť predvídavo a ceny si mali zazmluvniť na dlhšie obdobie. Je to skutočne také jednoduché, ako tvrdia?

Normálny trh s energiami na Slovensku už pár mesiacov neexistuje. Zaplatiť napríklad tisíc eur za MWh elektriny a viac ako 200 až 300 eur za MWh plynu je pre každého podnikateľa likvidačné. Mnohí teda zmluvy neuzatvorili a absolútne nevedia, aká faktúra im príde na konci mesiaca. Situácia je veľmi nepredvídateľná.

Dokonca hrozí aj to, že ak je niekto spokojný, že si zazmluvnil ceny energií na dlhé mesiace dopredu za dobrú cenu, dodávateľ energií mu ju nevie zaručiť. Preto neraz zmluvu kvôli cenovým výkyvom na trhu s energiami podnikateľovi vypovie. Firmy teda stoja pred dilemou, ako sa v danej situácii zachovať, či prijať vysoké spotové ceny alebo sa dohodnúť na konkrétnej cene na určité obdobie. Situácia je v praxi neúnosná.  

Ako tvrdíte, ani tí, ktorí si zazmluvnili ceny na dlhé obdobie dopredu, nemôžu byť pokojní. Potenciálne im teda vážne hrozí, že dodávateľ nebude chcieť znášať vysokú finančnú stratu a zmluvu im vypovie?

Presne tak. Poviem konkrétny príklad. Zariadeniu, ktoré kupuje elektrinu za 63 eur za megawatt hodinu, dodávateľ  jednoducho vypovie zmluvu. Zaplatí zmluvnú pokutu vo výške 25 percent kontraktu z dôvodu, že zmluvu jednostranne ukončí, ale to isté množstvo elektriny vie inému klientovi predať za tisíc eur. Takže na tom zarobí, skôr sa mu oplatí zaplatiť pokutu a predať energie za vyššiu cenu na trhu.

Problémom začínajú byť aj úsporné opatrenia. V Nemecku, konkrétne v  Hannoveri, sa už v športových halách, telocvičniach či mestskom bazéne ľudia neosprchujú teplou vodou. Mestské kúpele už navyše nebudú vykurované plynom, ide sa núdzovo šetriť. S takýmto niečím ste zrejme ešte pred nejakým polrokom, keď končila pandémia, nerátali.

Hlavne sme nepredpokladali, že sa cena elektriny tak zásadne za pár mesiacov zmení. Je to pre nás veľmi významná nákladová položka, bez ktorej nevieme fungovať a zabezpečovať potrebné služby. Rast cien sme predpokladali, taký je život. S takýmto extrémnym nárastom však skutočne nikto nepočítal.

Ako na vysoké ceny energií reagujú vaši členovia? Snažia sa dohodnúť s dodávateľmi, alebo aké majú iné možnosti?

Dodávatelia energií nám nie sú ochotní dať ani cenovú ponuku. A ak ju náhodou aj dostaneme, tak platí možno maximálne hodinu. Na energetickom trhu panuje veľká neistota.

Aj cenovo výhodné a dlhodobé zmluvy dodávatelia energií rušia a naše zariadenia nemajú šancu uzatvoriť nové zmluvy.
prezident Slovenskej asociácie akvaparkov, kúpalísk a plavární Gabriel Somogyi

Preto je toľko zariadení, ktorí si nestihli zazmluvniť ceny energií a majú veľké problémy vôbec získať nejaký kontrakt. Aj cenovo výhodné a dlhodobé zmluvy dodávatelia energií rušia a naše zariadenia nemajú šancu uzatvoriť nové zmluvy, prípadne len za extrémne vysoké ceny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa