Aktuálna situácia vo svete je náročná aj pre takú spoločnosť, akou je americký gigant Apple. Na základe vyjadrení analytika a známeho leakera Marka Gurmana sa spoločnosť chystá v budúcom roku znížiť výdavky aj spomaliť nábor nových zamestnancov.

Tieto opatrenia sa však nedotknú celej firmy, ale iba niektorých jej tímov. Firma sa takto pripravuje na možný hospodársky kolaps, na ktorom sa zhodujú viacerí ekonómovia, tvrdí portál MacRumors.

Drahšie novinky

M. Gurman hovorí, že firma plánuje začať opatrnejšie narábať s financiami, no zároveň nebude nič meniť na ďalších plánoch v oblasti vývoja nových produktov. Apple každoročne prideľuje určitú sumu pre každú hlavnú divíziu, ktorá je určené na výdavky v súvislosti s výskumom a vývojom, zdrojmi či náborom.

Na rok 2023 vyčlení pre niektoré z nich nižší rozpočet ako sa predpokladalo. Po správe o šetrení klesli akcie firmy o takmer dve percentá na 147,2 amerického dolára za akciu. Apple za prvý štvrťrok oznámil rekordné výsledky s tržbami 97,3 miliardy dolárov a so ziskom 25 miliárd dolárov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Tim Cook nedávno povedal, že aj Apple „vidí infláciu“ a že jej vplyv je evidentný na hrubej marži a prevádzkových nákladoch. Spoločnosť podľa neho zároveň vníma aj negatívny dosah pandémie covidu-19 na rastúce náklady prepravy, informuje Bloomberg. Vzhľadom na tieto problémy sa očakáva, že nové pripravované produkty budú drahšie.

Apple by mohla zachrániť Čína

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa