Svet áut bude čoraz viac o technológiách a menej o konských silách. Najnovšie trendy v automotive potvrdzujú zásadnú revolúciu, ktorá sa poľahky vyrovná príchodu dieselových motorov do sériovej produkcie.

Vnímajú to tak už aj lídri najväčších automotive spoločností, ktorí dokonca naznačujú, že na tento trh vstúpia aj noví hráči zo sveta technológií. Ich príchod prinesie obrovskú vlnu zmien, investícií a vylepšovania portfólií pre zákazníkov.

Zmení sa dokonca aj spôsob, akým dnes kupujeme vozidlá, pričom ich výrobcovia sú čoraz viac presvedčení o potrebe nových technológií Priemyslu 4.0, ako je napríklad strojové učenie, pokročilá robotika či 3D tlač.

Budúci trh s autami sa už dnes nastavuje na nové vzory a princípy a spolieha sa aj na nové miliardy eur, ktoré doň pritečú. To všetko v čase, keď ešte stále bojuje so základnými dodávateľských chybami, energetickou krízou a rastúcimi nákladmi na produkciu.

Dominancia techno-gigantov

Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti KPMG medzi šéfmi a vedúcimi manažérmi automobilového priemyslu z celého sveta Global Automotive Survey 2022 sa potvrdilo, že prienik technológií, ako aj optimizmus z pohľadu rastu v najbližších piatich rokoch, bude čoraz väčší.

Dokonca natoľko, že v súčasnosti až viac ako polovica manažérov očakáva, že technologické spoločnosti ako Apple, Google a Amazon prídu na automobilový trh s vlastnou značkou auta do roku 2030.

Technologickí giganti podľa lídrov segmentu disponujú nielen potrebnými technológiami, ale majú navyše potrebnú finančnú silu. Azda aj preto medzi top predstaviteľmi automobilového odvetvia naďalej pretrváva napríklad nadšenie pre lietajúce automobily.

Manažéri potvrdzujú, že investície do nových technológií a  pohonných jednotiek budú dominovať. Tiež zdôrazňujú, že pokročilá výpočtová technika a napríklad technológie pokročilých elektronických systémov automobilov budú kľúčové pre ďalší vývoj a úspech jednotlivých značiek. O víťazoch v showroomoch a v predaji  tiež rozhodnú technológie so zameraním na zníženie hmotnosti vozidla a zvýšenie dojazdov elektrických vozidiel.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa