Globálna situácia na trhu s čipmi sa mení ako predpoveď počasia. Kým Európa sa ešte stále nevie dostať z čipovej krízy a nedostatku čipov najmä v sektore automotive, Spojené štáty, naopak, naznačujú recesiu tohto trhu. Výrobcovia argumentujú nízkymi objednávkami a klesajúci tržbami.

Rôznorodosti tohto vývoja ešte pridáva fakt, že nižší dopyt plynie z objednávok drahších a zložitejších čipov určených pre high tech produkty a služby, kým nedostatok naďalej pretrváva v segmente automotive a priemyslu celkovo.

Pre firmy to znamená, že globálny trh s čipmi potrebuje čoraz lepšie dodávateľské reťazce a nové formy partnerstiev, lebo inak sa na oboch stranách biznisu s čipmi rodia nové problémy.

Akcie v prepade

Podľa nedávnej analýzy amerického denníka Financial Times sa v ostatnom kvartáli objavil rastúci počet výrobcov čipov, ktorí zverejňujú slabé odhady tržieb a ziskov v ďalšom období a obracajú trend od prudkého rozmachu k prepadom.

Potvrdzujú to podľa denníka dokonca aj nedávne predpovede lídrov trhu s čipmi ako napríklad spoločnosti Qualcomm. Tá produkuje čipy pre mobilné zariadenia. Ako naznačila samotná spoločnosť, je to druh bezprecedentnej zmeny za krátke obdobie.

Potvrdzuje, že firma prechádza z obdobia nedostatku ponuky k poklesu dopytu. Qualcomm už dokonca medzičasom znížil odhad tržieb za aktuálny štvrťrok o 25 percent, keďže predaj smartfónov zasiahli nižšie spotrebiteľské výdavky.

Nejde pritom o jedinú firmy s problémami. Podobné prognózy zverejnili aj iné spoločnosti, ktoré navyše naznačujú znižovanie počtu zamestnancov. Podľa spoločnosti AMD totiž napríklad predaj procesorov pre osobné počítače v tomto štvrťroku klesne až o 40 percent oproti minulému roku.

Rovnako tak spoločnosť Intel, ktorá už má niektoré škrty za sebou, opäť znížila predpovede tržieb a avizovala možné prepúšťanie tisícok pracovných miest v budúcnosti s plánom znížiť náklady do roku 2025 až o 10 miliárd dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa