„To, že budujeme naše logistické centrum na Slovensku, dokazuje, ako veľmi veríme v investície na tomto trhu. Určite tu nájdeme množstvo zamestnancov, ktorí budú otvorení novým možnostiam a skúsenostiam,“ hovorí Roy Perticucci, viceprezident Amazonu v Európe.

Seredské centrum reverznej logistiky bude pre najväčší svetový e-shop druhou investíciou na Slovensku. V Bratislave si od roku 2011 prenajíma kancelárie pre centrum zdieľaných služieb na ploche vyše šesťtisíc štvorcových metrov. Zamestnáva v ňom viac ako 850 pracovníkov.

Amazon otvorí logistické centrum v Seredi, zamestná tisíc ľudí

Logistické centrum Amazonu v Seredi Zdroj: Amazon

Centrum v Seredi vyrastie na ploche viac ako 60-tisíc štvorcových metrov, čo je zhruba osem futbalových ihrísk. Amazon si ho bude prenajímať od celoeurópskeho špecialistu v oblasti logistiky Mountpark Logistics EU. Pôjde o jeden z najväčších skladov na Slovensku. Iné, už pomerne veľké logistické centrá v krajine sa stavajú štandardne so zhruba tretinovou plochou.

Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu má nový slovenský projekt Amazonu fungovať bez investičnej podpory štátu. Pri rozhodovaní o umiestnení investície zavážili v prospech Slovenska najmä dobré skúsenosti firmy s jej bratislavským centrom zdieľaných služieb.

Amazon otvorí logistické centrum v Seredi, zamestná tisíc ľudí

Logistické centrum Amazonu v Seredi Zdroj: Amazon

Tisícka pracovných miest by mala v seredskej prevádzke Amazonu vyrásť postupne v priebehu najbližších troch rokov. Nábor na pozície, ktoré nevyžadujú prax, sa začne v polovici leta.

Centrum pre vrátený tovar Amazon prevádzkuje napríklad tiež v Česku. Okrem neho má u západných susedov väčší distribučný sklad za 75 miliónov eur na vybavovanie zákazníckych objednávok. V Česku zamestnáva celkovo vyše tritisíc ľudí a tento rok plánuje prijať ďalšiu tisícku.

Amazon má v Európe približne 40-tisíc zamestnancov a tri desiatky distribučných centier, na celom svete ich prevádzkuje viac ako stovku. Tento rok plánuje na starom kontinente prijať ďalších 15-tisíc ľudí. Ročné tržby Amazonu presahujú sto miliárd dolárov. S podnikaním cez internet firma začala v roku 1995.

Amazon otvorí logistické centrum v Seredi, zamestná tisíc ľudí

Logistické centrum Amazonu v Seredi Zdroj: Amazon

Avízo – ešte v priebehu dnešného dňa prinesieme o novej investícii Amazonu na Slovensku aj ďalšie informácie