Keď pred sedemnástimi rokmi prvýkrát spustil Amazon doručovanie balíkov po svete v priebehu niekoľkých dní, považovalo sa to za niečo revolučné. Odvtedy sa technológie posunuli výrazne vpred, firma investovala do logistickej siete a balíky sa podarilo zákazníkom doručiť do dvoch dní, potom do jedného dňa a dokonca aj v ten istý deň. Ak chce firma udržateľne doručiť položky z obrovského výberu za menej ako hodinu, či dokonca do 30 minút, drony sú najúčinnejšou cestou.

Budúcnosť doručovania dronmi

Doručovanie dronom sa ešte pred pár rokmi často javilo ako sci-fi. Firma však už takmer desať rokov pracuje na tom, aby sa táto forma doručovania stala skutočnosťou. Amazon skonštruoval elektrické drony, ktoré dokážu doručiť balíky do 2,5 kilogramu zákazníkom za menej než hodinu od objednávky. Drony skrátia dodacie lehoty z jedného dňa na pár minút a pre firmy je doprava zisková aj pri jej cene v pár centoch za dodávku.

Prvé doručovanie dronmi chce firma zabezpečiť pre zákazníkov žijúcich v Lockeforde v Kalifornii a College Station v Texase. Podľa spoločnosti dnes už nie je prekážkou technológia, ale legislatíva, ktorá stále nedovoľuje donášku dronmi vo všetkých územiach.

Dnes firma pracuje na vývoji dronu novej generácie, ktorý bude ľahší a menší ako jeho predchodca. Nový model má šesťuholníkový dizajn a do prevádzky ho majú nasadiť v roku 2024. Dron bude mať väčší dojazd, rozšírenú teplotnú toleranciu, funkcie dôležité z hľadiska bezpečnosti a schopnosť lietať v miernom daždi, čo umožní lietanie k zákazníkom v častejších intervaloch.

Dôležitou technickou výzvou je tiež zníženie hluku. Nové, na mieru navrhnuté vrtule majú podľa spoločnosti znížiť hluk v porovnaní s predchádzajúcim modelom o 25 percent.

Na prvom mieste bezpečnosť

Pri doručovaní dronmi je najdôležitejšia bezpečnosť a spoľahlivosť. Drony sa dokážu vyrovnať s neočakávanými situáciami a robiť bezpečné a autonómne rozhodnutia, ako napríklad vyhnúť sa lietadlám, ľuďom, domácim miláčikom či prekážkam.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa