„Záujem o elektromobily prekonáva naše očakávania. Znamená to, že si ľudia konečne uvedomujú ich význam pre naše životné prostredie. To dobre vedia tiež automobilky a začínajú vyrábať tieto vozidlá aj v stredných cenových kategóriách,“ uviedol riaditeľ expanzie Alzy Jan Moudřík. Ako prvú upútavku spoločnosť vystavuje do konca júna vo svojej kamennej predajni v Holešoviciach Volkswagen e-Golf.

K hlavným výhodám áut s elektropohonom patria nízke prevádzkové a servisné náklady a vysoká spoľahlivosť. Nevýhodou bola doposiaľ vyššia nákupná cena.

Alza v súčasnosti dokončuje rokovania s významnými automobilkami, aby v nasledujúcich týždňoch ponúkla ucelenú sériu viacerých elektromobilov. „Veríme, že dokážeme po vzore Nórska zmeniť pomer elektroáut v ČR zásadným spôsobom. Čím dostupnejšie tieto vozidlá budú, tým rýchlejšie eliminujeme negatívny dopad áut so spaľovacími motormi na prostredie, v ktorom žijeme,“ dodal J. Moudřík.

Vlani sa v Česku predalo 271 elektromobilov, čo je medziročný pokles o štvrtinu. Celkovo je v Česku registrovaných vyše 1 200 týchto vozidiel. Počet dobíjacích miest presiahol 300. Elektrický model ponúka väčšina značiek, v roku 2020 s ním chce prísť aj Škoda Auto. Podľa eAutoPortal.sk na Slovensku v novembri 2016 jazdilo približne 400 elektromobilov.