Pandémia výrazne zmenila potreby firiem vo vzťahu k zamestnancom. Posilnili sa mäkké zručnosti na úkor tvrdých. Nedostatok kvalitných pracovníkov na trhu však pretrváva i naďalej. TREND sa rozprával s koučkou a expertkou v oblasti ľudských zdrojov Annou Hudákovou o tom, ako tento problém riešia firmy a čo sú kľúčové faktory ich úspešného fungovania z pohľadu riadenia aj motivácie.

Ako firmy riešia situáciu, keď nevedia dlhodobo obsadiť nejakú pozíciu?

Je to kombinácia rôznych riešení podľa možností firiem. Môže to byť výchova interných talentov či reskilling, ak je to medzinárodná firma, tak aj presuny v rámci krajín, alebo je možné využiť interim experta, prípadne externé služby. Vždy to závisí od možností a dostupnosti riešenia.

Na snímke biznis coachka a marketingová konzultantka Petra Pukalovičová.
Neprehliadnite

Čo robia vrcholoví manažéri, aby boli psychicky odolní? Koučka radí, ako zvládať stres a tlak

Spomínali ste reskilling. Je to bežné?

Pre firmy, ktoré myslia na budúcnosť, by to malo byť samozrejmé, ale mnohí bojujú s dilemou, ako rozdeliť obmedzené finančné zdroje, do čoho investovať, keď rastú náklady a nie je jednoduché udržať chod firiem. Keď si však uvedomíme, v akých dynamických časoch žijeme a ako akcelerujú zmeny, tak investície do rozvoja, upskillingu a reskillingu budú nevyhnutnosťou.

Globálne odhady sú, že 42 percent základných zručností požadovaných na výkon práce sa zmení do roku 2030, pričom vyše 90 percent pracovných miest bude po roku 2025 vyžadovať digitálne zručnosti a minimálne tretina pracovnej sily prejde cez reskilling a upskilling.

Udržanie kvalitných ľudí sa zdá extrémne dôležité. Ako na to?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa