Spoločnosť Sygic je od svojho vzniku spájaná s Michalom Štenclom. Spoluzakladateľ, bývalý CEO a dnes predseda predstavenstva spoločnosti stojí za jednou z najúspešnejších aplikácií v oblasti profesionálnych navigačných a lokalizačných riešení. Michal mal už od detstva k IT veľmi blízko.

Vytvoril napríklad operačný systém Qube, ktorý ponúkol spoločnosti Gotive. Tá sa špecializovala najmä na predaj zariadení podobných tabletom pre logistické firmy. Neskôr dostal M. Štencl pracovnú ponuku z amerického Silicon Valley, ktorú však neprijal a spolu s kolegami z firmy Gotive založil Sygic.

Ťah na smartfóny a automobily

Firma získala licencie na mapy od americkej firmy Navteq. Sygicu sa podarilo dostať na trh osobných navigácií a neskôr začal tím okolo M. Štencla pracovať aj na softvéry pre smartfóny. Výsledkom bola vôbec prvá navigácia pre smartfóny v obchode App Store a druhá navigácia v obchode Google Play. V roku 2009 spoločnosť Deloitte označila Sygic ako druhú najrýchlejšie rastúcu technologickú firmu v strednej a východnej Európe.

Martin Strigač - výkonný riaditeľ spoločnosti Sygic
Neprehliadnite

Sygic ako kamiónový uber. Pracujeme na niečom, čo sa ešte nikomu nepodarilo, tvrdí M. Strigač

Firma musela rásť a tak bolo potrebné priniesť niečo, čo zaujme. Na trhu sa preto objavila aplikácia Sygic Aura s trojrozmernými mapami, ktorá využívala výhody grafického čipu v smartfónoch. Neskôr však Google ohlásil, že na trh prináša navigáciu zadarmo, čo malo na Sygic nemalý vplyv.

Spoločnosť musela na trhové zmeny reagovať. Voľba padla z logických dôvodov na automotive, kde bol veľký priestor aj preto, že do vstavanej navigácie bolo možné implementovať rôzne funkcie, za ktoré si zákazníci radi priplatili.

Firme sa podarilo spolupracovať s automobilkami Jaguar Land Rover či Ford, ktoré navigáciu využívali vo svojich vozidlách. Sygic však postupne prišiel aj s ďalšími aplikáciami, ktoré dokázali napríklad monitorovať deti v reálnom čase či zásielky alebo zamestnancov v teréne.

Výmena na pozícii CEO

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa