Štát ide meniť Zákonník práce a ostáva otázkou, čo do neho rezort práce na čele s Milanom  Krajniakom vlastne zapracuje. Na zmeny tlačia niektorí zamestnávatelia, keďže očkovaní zamestnanci sa vraj cítia byť ohrození. Manažéri firiem by radi získali do rúk právomoci rozhodovať o ľuďoch na pracoviskách, čo sa týka dobrovoľného očkovania proti covidu-19.

Na snímke predseda NRSR Boris Kollár počas tlačovej konferencie o opatreniach v oblasti pomoci ľuďom s exekúciami v Bratislave 20. októbra 2021. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Syndróm prebitia zlých správ rozpravkármi. Smola pre dlžníkov v exekúcii, politici mieria inde

Zmeny by radi zavádzali nie celoplošne, ale jednotlivo, podľa situácie v regiónoch s ohľadom na pandemickú situáciu, alebo zamestnanosť. A rázne by pritvrdili pri ľuďoch, ktorí z akýchkoľvek dôvodov očkovanie nepodstúpili – jednoducho by ich prepustili.

„Ak vláda nechce zaviesť povinné očkovanie, nech odovzdá tú kompetenciu do rúk zamestnávateľom, aby si to regulovali na pracoviskách sami,“ apeluje v rozhovore pre TREND viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR) Rastislav Machunka.

Machunka Rastislav, AZZZ SR
Zdroj: Trend
Machunka Rastislav, AZZZ SR
V rozhovore sa dočítate:
  • Prečo firmy podporujú myšlienku oddelených pracovísk pre očkovaných a neočkovaných
  • Aký model fungovania na pracoviskách by vyhovoval podnikom podľa AZZZ
  • O čom by chceli rozhodovať manažéri voči svojim zamestnancom
  • Ako by vyriešili situáciu s nezaočkovanými, ak by im to vláda umožnila

Čo hovoríte na myšlienku ministra práce Milana Krajniaka, ktorý chce novelizovať Zákonník práce, keďže kontrolovať očkovanosť na pracoviskách cez vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva nie je možné. Do akej miery je tento zámer zhodný s vašimi návrhmi? 

Je to požiadavka, ktorú sme predniesli na poslednom zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady. Ona bola rozšírená aj o zistenie, či je zamestnanec očkovaný. Vieme zabezpečiť napríklad pracovnú zmenu, na ktorej budú pracovať spolu len očkovaní.

Prípadne v kanceláriách budú pracovať len takýto zamestnanci. Stretávame sa totiž v praxi stále viac s požiadavkami zamestnancov, že chcú pracovať na pracoviskách len s tými, ktorí sú očkovaní. To by sa dobre dalo zvládnuť najmä vo väčších firmách. 

Kontrola zo strany firiem, či je ich zamestnanec očkovaný proti ochoreniu COVID-19 alebo nie je, je ústavne možná. Nesmú však z toho plynúť žiadne postihy Potvrdil to minister práce Milan Krajniak.
Neprehliadnite

Žiadne jedno pracovisko, neočkovaní budú možno osve. Krajniak chce kontrolovať ľudí cez firmy

Čiže táto požiadavka na ministra práce vychádza spravidla od väčších firiem?

Stretávame sa aj s prípadmi, že napríklad reštaurácie, či poskytovatelia služieb chcú uvádzať vo svojom podniku, že „tu ste v bezpečí“. Teda nielen vy ako zákazník, ale aj personál, pretože sú všetci očkovaní.

Chceme, aby na to mal majiteľ či manažér reštaurácie vhodné „páky“. Potom sme požadovali zabezpečiť to, čo majú zamestnávatelia v USA, teda aby sme mohli nariadiť, že na  pracovisku budú môcť byť len zaočkovaní. Podobne ako to odporúčal a nariadil pre zamestnancov prezident Joe Biden. 

Penzie od štátu mnohým stačiť nebudú, preto treba myslieť aj na iné formy sporenia na dôchodok.
Neprehliadnite

Milióny eur v lufte, získali ich schránky z cudziny. Dobrovoľne, ako pomoc počas pandémie

Keď spomínate amerického prezidenta, ten ešte v septembri tohto roka (zaočkovanosť bola 53 %) podpísal výkonné nariadenia v snahe zvýšiť mieru zaočkovanosti medzi vládnymi zamestnancami, zdravotníckymi pracovníkmi i vo väčších firmách nad sto ľudí. Tí musia byť buď plne zaočkovaní, alebo sa musia raz do týždňa otestovať. Takto by to malo vyzerať aj u nás ?

Ak sa manažéri nejakej firmy rozhodnú, že na pracoviskách sa budú pohybovať len očkovaní, muselo by sa zaviesť aj povinné očkovanie. To by zatiaľ na našom slovenskom pracovnom trhu neprešlo. Avšak so zhoršujúcou sa pandemickou situáciou možno vláda zmení názor. Nebolo by to rozhodnutie politikov, ale rozhodnutie manažérov firiem, ktorí budú určite zvažovať, či sa do toho pustia alebo nie. Avšak v každom prípade, by bolo dobré, keby sme o tom mohli rozhodnúť.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) . FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Krajniak ide opäť meniť Zákonník práce. Neočkovaní budú musieť priznať farbu, očkovaní tiež

Pokiaľ by boli na pracoviskách napríklad siedmi zamestnanci očkovaní a jeden neočkovaný, veľmi dobre ho viete takýmto spôsobom prinútiť, aby sa dal zaočkovať a tým ostatným vyšiel v ústrety. Pretože s ním nechcú byť na jednom mieste.

Ako by ste to v takomto prípade riešili? Siedmi by chodili do práce spolu, jeden separátne? 

Chceli by sme mať kompetencie a rozhodnúť o tom, že určité pracoviská budú určené len pre zaočkovaných a tí ostatní tam chodiť jednoducho nebudú. Keď sú všetci očkovaní, tak sú chránení. Toto oznámilo napríklad vedenie amerických aeroliniek United Airlines a 99 percent zamestnancov firmy sa zaočkovalo. Takmer 600 ľudí ale v práci skončilo, pretože nedodali potvrdenie o vakcinácii.

Chceme mať kompetencie rozhodnúť o tom, že určité pracoviská budú určené len pre zaočkovaných. Ostatní tam chodiť jednoducho nebudú.
Rastislav Machunka, viceprezident AZZZ SR

Takmer 600 Američanov bolo teda takto prepustených. Ale viete si predstaviť v rámci slovenskej legislatívy? Náš trh je úplne iný.

Toto sa nám zatiaľ na Slovensku nepodarilo presadiť. Ale dosiahli sme aspoň to, že minister práce bude hľadať také riešenie, aby sme vedeli zistiť, či je niekto očkovaný alebo nie. Prípadne, aby by sme mu to mohli prikázať. On navrhol možnosť upraviť Zákonník práce, čo samozrejme vítame.

jedáleň, strava, stravné lístky, obed, šalát, pokladňa, žena, stravovanie
foto: Martin Domok
uverejnené: Báječná žena 32/2009
pôvodný súbor:32 servis gastrace MARTIN DOMOK.eps
Neprehliadnite

Veľké zmeny v stravnom. Ešte viac chaosu, byrokracie i dražoby, prínos v praxi je otázny

Teda očkovaní by sa podľa vás oddelili a tí neočkovaní by pracovali spolu? Je to možné zrejme len pri pracovných pozíciách, ktoré sú porovnateľné, nie tam, kde má každý zamestnanec inú špecializáciu.

Viete to dobre zabezpečiť, ak máte napríklad zamestnancov na dve zmeny. Na jednej by boli očkovaní, na druhej neočkovaní a takto by vzájomne nemiešali. To je individuálna záležitosť. Ale nechceme to presadiť plošne. Chceme vyjsť v ústrety očkovaným zamestnancom, ktorí sa boja byť v kontakte s neočkovanými v rámci jedného pracoviska.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie o opatreniach v oblasti pomoci ľuďom s exekúciami v Bratislave 20. októbra 2021. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Pijavice podľa Matoviča zaplačú a bludy o plnších mešcoch dlžníkov v exekúcii. Pravda je inde

Vyriešilo by sa toto úpravou Zákonníka práce v nejakom jednom paragrafe, alebo by to vyžadovalo väčšiu zmenu legislatívy? Dávali ste nejaké návrhy?

My sme sa dohodli na tripartite, že ministerstvo práce bude hľadať riešenia. Teda zabezpečí, aby to bolo legislatívne možné. Za nás je to vyriešené, keďže túto vec sme iniciovali a zdá sa, že nájde odozvu v rámci právnych predpisov.


pôvodný súbor:IFR_8261.jpg
Neprehliadnite

Reforma nemocníc rýchlou jazdou ako kamikadze. Miliardy eur budú v lufte a chaos možno realitou

V súčasnosti pracovná legislatíva nepripúšťa takéto delenie pracovníkov, bola by to diskriminácia.  Všetci musia rovnako dodržiavať bezpečnostné preventívne opatrenia. Čo vám teda reálne vadí? Mali by po novom zmysel dve porady, dva teambildingy, dva turnusy na obed?

Predpokladám, že len v menšej miere by sa to týkalo kancelárskych priestorov. Skôr to vnímame ako dobrú možnosť vo výrobných firmách, kde považujeme za potrebné to riešiť. Dnes sa však vôbec zamestnávatelia nemôžu pýtať na zdravotný stav zamestnancov. Nebolo to možné ani rozhodnutím hlavného hygienika cez vyhlášky, ako sme namietali. Teraz to chce minister dať do Zákonníka práce, čo samozrejme vítame. 

Veľkí nadnárodní zamestnávatelia majú štandardizované postupy, ako to riešia, napríklad na základe medzinárodných dohôd cez svoje pobočky po svete. Inšpiruje vás zahraničie či okolité krajiny?

V niektorých štátoch EÚ zväčša majú vyššie kompetencie v rukách zamestnávatelia, ktorí sa rozhodnú, že chcú mať pracovisko určené len pre očkovaných. Prípadne ich vlády rozhodli, že napríklad lekári, učitelia, pracovníci v službách, musia byť kompletne očkovaní. Tam to nie je už len o zisťovaní stavu, ale o povinnosti byť očkovaní.

Marián Bíž z Ernst & Young
vedúci partner EY na Slovensku, líder oddelenia daňového a právneho poradenstva
Neprehliadnite

Svet po korone: Pandémia je katalyzátorom zmien. Cesta späť je pre firmy zarúbaná

S týmto sme aj my prišli, ale nakoniec sa to zúžilo len na zisťovanie očkovania. Nebudeme zrejme môcť prikázať, aby bola na pracoviskách len skupina očkovaných. Na druhej strane, ak by ste mali na pracovisku všetkých v rámci režimu OTP, musíme ich kontrolovať, čo situáciu sťažuje.

Prihovárate sa za teda za to, aby bolo očkovanie proti covidu-19 na Slovensku povinné v niektorých profesiách?

Áno, presne toto sme navrhovali. Teda, aby štát nám dal do rúk manažérom firiem možnosť rozhodnúť, koho budú mať na svojich pracoviskách.

Aké riešenia máte pre ostatných zamestnancov, ktorí nie sú očkovaní? Niektorí tak nemôžu urobiť zo zdravotných či iných dôvodov, nedajú sa len tak „vytesniť“, stále by to boli vaši zamestnanci.  

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa