Už štvrtý rok po sebe dodal na trh európsky výrobca lietadiel Airbus viac lietadiel ako jeho najväčší konkurent Boeing. Za rok 2022 vyrobila spoločnosť 661 lietadiel. Svoj cieľ stanovený na 700 dodávok síce nesplnila, no aj napriek tomu vyrástla oproti roku 2021 o viac než osem percent. Americký Boeing vlani dodal 480 lietadiel, čo je o 41 percent viac ako v roku 2021, informuje Flight Global. Obe spoločnosti už niekoľko rokov na nebi dominujú. Dokonca ich často označujú za duopol.

V roku 2003 sa francúzsky Airbus v počte lietadiel dotiahol na Boeing a jeho nadvláda trvala osem rokov. Stav sa otočil v roku 2012, keď sa do čela opäť postavil Boeing. Posledná zmena sa udiala v roku 2019, keď sa v počte dodaných lietadiel európsky Airbus dostal pred americký Boeing. V Číne však rastie hráč, ktorý by v najbližších rokoch mohol postavenie oboch spoločností do určitej miery ohroziť.

Miliardy do rozvoja

Reč je o čínskej firme Commercial Aircraft Corporation of China (Comac), ktorá koncom minulého roka dosiahla významný míľnik. Po 14 rokoch vývoja dodala svoje prvé lietadlo C919 s úzkym trupom, ktoré má byť priamou konkurenciou pre Boeing 737 MAX a Airbus A320neo v najpredávanejšom segmente na trhu s lietadlami s úzkym trupom.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Letecké firmy budú na dlhé trate asi blokovať sedadlá a zamestnajú viac ľudí. Môže za to vojna

Prvým zákazníkom čínskej spoločnosti sa stali miestne aerolínie China Eastern Airlines, ktoré zatiaľ dostali jedno lietadlo na testovanie, no celkovo majú objednaných päť kusov, informuje CNN. Ďalšie prúdové lietadlo ARJ21 bolo nedávno dodané prvej zahraničnej leteckej spoločnosti v Indonézii. Dodávka pre nízkonákladovú spoločnosť TransNusa však nezískala toľko pozornosti ako objednávka C919.

Comac je štátny podnik a Čína bude robiť všetko pre to, aby sa z výrobcu stal minimálne na domácom trhu dominantný hráč. Je bežné, že spoločnosť dotuje čínska vláda a odhaduje sa, že na rozvoj dostala firma už 72 miliárd dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa