V Česku vyniesli dôležitý rozsudok týkajúci sa zdieľaného ubytovanie typu Airbnb či Booking.com. Môže výrazne ovplyvniť majiteľov tisícov bytov, ktorí poskytujú ubytovanie v súkromí.

Mestský súd v Prahe rozhodol, že krátkodobý prenájom prostredníctvom takýchto platforiem spadá pod ubytovacie služby a mal by sa zdaňovať ako každá iná podnikateľská činnosť. Platia teda rovnaké pravidlá ako napríklad v hotelierstve.

České Hospodárske noviny informovali, že pre ubytovateľov to bude mať zásadný vplyv napríklad pri platbe sociálneho a zdravotného poistenia. V prípade klasického nájmu sú totiž prenajímatelia od tejto povinnosti voči štátnej kase oslobodení. Rovnako to pre nich môže znamenať zmenu pri platbe DPH. Najviac to pocítia tí, ktorí krátkodobo prenajímajú viac nehnuteľností.

Rana pre Airbnb a iných

„Toto rozhodnutie by mohlo biznis model Airbnb úplne rozložiť,“ podotkol Lukáš Eisenwort, daňový poradca a partner spoločnosti EK Partners.

Toto rozhodnutie by mohlo biznis model Airbnb úplne rozložiť
Lukáš Eisenwort

„Čakalo sa dlhší čas, kým sa touto problematikou bude nejaký súd zaoberať. Ako odborná verejnosť sme predpokladali, že rozhodnutie by mohlo byť takéto,“ hovorí ďalší daňový poradca Tomáš Hajdušek. Rozsudok považuje za presvedčivý.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa