Takmer päťdesiatpercentná šanca na stopercentné zhodnotenie vloženej sumy. Reálna možnosť slušného zarobenia peňazí v prípade stávky na červenú farbu v rulete. Napriek tomu väčšina ľudí považuje snahu o zhodnotenie svojich úspor v kasíne za príliš rizikové. Dôvodom je jasné chápanie možnosti prehry. 

Pri investovaní v podielových fondoch je hrozba straty akási abstraktnejšia. Ľudia nahnevaní na nízke úroky v bankách dosť často vkladajú úspory do náhodne vybraného podielového fondu. Je to podobný prístup ako ísť hrať do kasína. Stávka na náhodu môže priniesť slušný zisk alebo vysokú stratu. 

„Začiatkom minulého roka som sa rozhodol vložiť pár tisíc eur do akcií. Chcel som zarobiť viac než na termínovanom vklade v banke. Lenže čo čert nechcel, prišla pandémia, ja som spanikáril, predal som svoje podielové fondy a výsledkom dobrodružstva je strata pár stoviek eur,“ hovorí Martin Holič zo Skalice. 

Začiatkom minulého roka sa akciové fondy v priebehu pár týždňov prepadli o tretinu. Investovaných tritisíc eur sa takmer okamžite scvrklo na 2 100 eur. V takej situácii je ťažké udržať si chladnú hlavu, nechať peniaze naďalej v podielových fondoch a čakať, kým vysoké straty vymaže nasledujúci rast. 

KK26 Washington - Americký prezident Joe Biden podpisuje výnos o
Neprehliadnite

Kto chce zarobiť, nech kúpi americké akcie. Američania sa neboja inflácie a raketovo rastú

Menej a pravidelne

„Pre klienta bez akýchkoľvek investičných skúseností je pravidelné investičné sporenie tou najlepšou voľbou, ako začať,“ odporúča vedúci oddelenia predaja a stratégie rozvoja v Eurizone Slovakia Peter Margetiny. Takýto prístup dramaticky znižuje riziko zlého načasovania investície a výrazne eliminuje hrozbu okamžitých vysokých strát. Navyše z dlhodobého pohľadu pravidelné investovanie spriemeruje cenu nakupovaných podielov a zvyšuje výnosnosť investície. 

Za päťdesiat eur v časoch krízy nakúpite viac akcií než v období hospodárskeho rastu. „Podielnik môže sledovať vývoj investície, postupne zvyšovať úroveň svojich vedomostí o finančných trhoch a v prípade poklesov zvážiť aj mimoriadny vklad do takéhoto sporenia,“ dodáva P. Margetiny. Poslednou výhodou pravidelného sporenia je odpustenie vstupných poplatkov. 

Display,Of,Stock,Market,Quotes,With,City,Scene,Reflect,On
Neprehliadnite

Bubliny na finančných trhoch sa nafukujú. Objavujú sa prvé trhliny

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa