Súčasná vláda Igora Matoviča má na konte dôchodkovú reformu, ktorá je v súčasnosti nedorobok. Zasekla sa v medzirezortnom pripomienkovom konaní. V tejto reforme sú opatrenia, ktoré môžu prispieť k uskutočneniu potrebnej zmeny v dôchodkovom systéme, vláda si však na seba uplietla bič prílepkami, ktoré sa stali súčasťou zatiaľ poslednej, pôvodne justičnej zmeny ústavy.

Na snímke je bytová zástavba v mestskej časti Karlova Ves v Bratislave.
Neprehliadnite

S kúpou investičného bytu opatrne. Nemusí sa vyplatiť

Ústavný zákon o dôchodkovom systéme zastal v medzirezortnom pripomienkovom konaní, ktoré sa skončilo v polovici decembra, a rezort práce odvtedy pripomienky vyhodnocuje. Tvrdí, že ich je veľa.

„Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR neustále pracuje na príprave ústavného zákona o starobnom dôchodkovom systéme. Celkovo bolo v medzirezortnom pripomienkovom konaní vznesených 503 pripomienok, 328 z nich bolo zaevidovaných ako zásadných,“ uvádza hovorkyňa rezortu práce Michaela Slivková Kirňaková.

Zároveň tvrdí, že rezort pod vedením Milana Krajniaka potrebuje na vyhodnotenie pripomienok niekoľko týždňov. „Požiadali sme o súhlas predložiť návrh ústavného zákona na rokovanie vlády Slovenskej republiky v novom termíne, do konca apríla 2021. Dôvodom na tento odklad je zdržanie prípravy zákona spôsobené plnením mimoriadnych úloh ministerstva v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou, ako aj s obmedzením slobody pohybu. Táto situácia sťažuje efektívne vedenie rozporových konaní, a teda aj dopracovanie materiálov,“ dopĺňa M. Slivková Kirňaková.

Chystajú NDC schému

Slovensko potrebuje v dôchodkovom systéme také zmeny, ktoré budú zohľadňovať ďalší vývoj – v budúcnosti bude menej pracujúcich a viac dôchodcov. Odpoveďou na túto neodvratnú zmenu, ktorá spoločnosť čaká, je zavedenie NDC schémy (nefinančne príspevkovo definovaná schéma).

Základnou myšlienkou NDC schémy je, že každý občan si virtuálne sporí peniaze na vlastnom účte, a keď bude chcieť ísť na dôchodok, nasporená suma sa vydelí očakávaným počtom mesiacov, ktoré by mal občan stráviť na dôchodku, a tak vznikne mesačná výška dôchodku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa